Výstava českého Art Brut v New Yorku

V New Yorku dnes končí neobvyklá česká výstava. Ve čtvrti Soho tam byly v galerii Cavin-Morris k vidění obrazy lidí, kteří nedělají umění, ale tvoří s cílem vypořádat se s duševní chorobou. Některá jejich díla mají překvapivě vysoké estetické kvality a právě v Americe je dost bohatých sběratelů, kteří by si chtěli své sbírky takzvaného "umění v syrovém stavu" obohatit o české zástupce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umění systému v chaosu

Umění systému v chaosu | Foto: Miroslav Konvalina

Díla čtyř českých autorů jsou příkladem toho, jak si umělci svou tvorbou vytvářeli určitý systém chaosu, vysvětluje Terézie Zemánková, která je předsedkyní občanského sdružení ABCD. Ta je dceřinou organizací stejnojmenné francouzské asociace, a ta se zabývá uměním Art Brut neboli "uměním v syrovém stavu", které je vlastně uměleckým záznamem duševní nemoci.

,,Tato výstava vznikla díky mojí dlouhodobé spolupráci s galerií Cavin-Morris, který sídlí na Manhattanu a která mě oslovila, zda bych jim nechtěla udělat výstavu českého Art Brut."

Američané si na výstavu nazvanou Systém chaosu vybrali díla čtyř mužů ,, Představuje 4 české současné autory Art Brut, z nichž jeden jediný nežije, a to je Zbyněk Semerák, jinak je tady vystaveno dílo Zdeňka Koška, Luboše Plného a Leoše Wertheimera."

A co je na českém Art Brut tak zajímavého?

,, Přestože na první pohled se tvorba všech 4 autorů jeví jako úplně odlišná, tak ji spojuje jakási funkce, která měla pro autory samotné."

Podle Terézie Zemánkové byla symbolika pro tvůrce určitým nástrojem k ovládání například počasí nebo k ovládání svého vlastního těla nebo jeho pochodů: ,,Oni si touto tvorbou vytvořili určitý systém chaosu, který způsobila zkušenost s duševní chorobou, kterou každý z nich, byť krátkodobš, měl." Art Brut nazývaný v Americe Outsider Art má v newyorské galerii Cavin-Morris své pevné místo, říká galerista Randall Morris. "Art Brut si konečně dobývá místo, které mu patří v dějinách umění, dostává se do odborné literatury a tím o něm lidé více vědí."

"Toto je výstava českých mistrů Art Brut, je to to nejlepší, co může být. Jsou to velcí, velmi reprezentativní umělci. Existuje ale také autentické umění Art Brut, které nemusí být tak umělecky dobré, ale podle mého názoru tito čeští autoři jsou mistři. Českým tvůrcům toto newyorské uvedení může do budoucna výrazně pomoci," vysvětluje Randall Morris a tvrdí, že tito umělci by měli být daleko známější, než jsou.

,,Tady je každý autor pro ty lidi objevem, každý z nich je poprvé vystaven v Americe a tvorba každého z nich má nějaký zvláštní příběh, který je někdy čitelný, někdy méně, takže to vlastně všechny strašně zajímá a všichni z toho byli nadšení."

Příští rok na jaře bude světová sbírka Art Brut k vidění v Praze v Domě u Kamenného zvonu. V Praze se připravuje také vybudování muzea Art Brut.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme