Výstava o roce 1968 je v Bělehradu
Výstavu fotografií o Pražském jaru a o sovětské invazi v roce 1968 do Československa a jejích důsledcích otevřeli v srbském hlavním městě Bělehradu. Právě Srbové a občané bývalé Jugoslávie poskytovali tehdy Čechům a Slovákům nejen morální podporu.
"Přestože jsme byli ještě mladí nebo malí, pamatujeme si, že jsme jako Srbové a tehdy obecně Jugoslávci demonstrovali, dali vám svou podporu a cítili vaše smutné a těžké okamžiky, jako by to byly naše vlastní," řekla při otevření výstavy bělehradská obyvatelka, paní Mirijana Vrankovičová.
"Lidé tady si pamatují, co se tehdy dělo a jak pomáhali, každý podle svých možností. Rodina mého známého měla u sebe v bytě bezplatně dvě české rodiny, které se bály vrátit domů kvůli invazi. Podpora byla napříč celou zemí a pamětníci vědí, že bývalá Titova Jugoslávie umožňovala občanům Československa obchod do emigrace, pokud si to přáli," dodává paní Vrankovičová.
Na fotografiích jsou zachyceny zejména těžké momenty z prvních dnů po 21. srpnu. Jedna z nejpůsobivějších ukazuje těžkou situaci před tehdejším Československým rozhlasem v Praze. Jiné demonstraci poté, co se upálil Jan Palach nebo pohřeb českých a slovenských obětí okupace.
Velvyslankyně České republiky v Bělehradě Hana Hubáčková ocenila zájem obyvatel Bělehradu i politiků a srbských médií: "Podle účasti i podle toho, co mi jednotliví návštěvníci říkají, tak to je výstava, která k občanům Srbska mluví.Opravdu ukazuje, jakým způsobem občané tehdejší Jugoslávie prožívali rok šedesát osm. A já si myslím, že tahle historie je tady do dneška živá."