Výstava o roce 1968 je v Bělehradu

Výstavu fotografií o Pražském jaru a o sovětské invazi v roce 1968 do Československa a jejích důsledcích otevřeli v srbském hlavním městě Bělehradu. Právě Srbové a občané bývalé Jugoslávie poskytovali tehdy Čechům a Slovákům nejen morální podporu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boje u rozhlasu, 1968

Boje u rozhlasu, 1968 | Foto: Archiv ČRo

"Přestože jsme byli ještě mladí nebo malí, pamatujeme si, že jsme jako Srbové a tehdy obecně Jugoslávci demonstrovali, dali vám svou podporu a cítili vaše smutné a těžké okamžiky, jako by to byly naše vlastní," řekla při otevření výstavy bělehradská obyvatelka, paní Mirijana Vrankovičová.

"Lidé tady si pamatují, co se tehdy dělo a jak pomáhali, každý podle svých možností. Rodina mého známého měla u sebe v bytě bezplatně dvě české rodiny, které se bály vrátit domů kvůli invazi. Podpora byla napříč celou zemí a pamětníci vědí, že bývalá Titova Jugoslávie umožňovala občanům Československa obchod do emigrace, pokud si to přáli," dodává paní Vrankovičová.

Na fotografiích jsou zachyceny zejména těžké momenty z prvních dnů po 21. srpnu. Jedna z nejpůsobivějších ukazuje těžkou situaci před tehdejším Československým rozhlasem v Praze. Jiné demonstraci poté, co se upálil Jan Palach nebo pohřeb českých a slovenských obětí okupace.

Velvyslankyně České republiky v Bělehradě Hana Hubáčková ocenila zájem obyvatel Bělehradu i politiků a srbských médií: "Podle účasti i podle toho, co mi jednotliví návštěvníci říkají, tak to je výstava, která k občanům Srbska mluví.Opravdu ukazuje, jakým způsobem občané tehdejší Jugoslávie prožívali rok šedesát osm. A já si myslím, že tahle historie je tady do dneška živá."

Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme