Vzpomínku na letecké neštěstí ve Smolensku zastínil skandál

Prezidenti Ruska a Polska Dmitrij Medveděv a Bronislaw Komorowski si dnes nedaleko ruského Smolenska připomenou památku obětí loňské havárie polského prezidentského speciálu. Zahynul při ní prezident Lech Kaczynski a dalších 95 lidí, kteří cestovali do Katyně uctít oběti masakru spáchaného na polských důstojnících sovětskou NKVD. Polský prezident tentokrát letí do Moskvy a několik set kilometrů do Smolenska se přepraví autem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětem leteckého neštěstí u smolenského letiště po pietním aktu

Památník obětem leteckého neštěstí u smolenského letiště po pietním aktu | Zdroj: ČTK

Pietní akce se v Moskvě i Smolensku odehrály už v neděli, vzpomínku přitom zastínil další skandál. V centru sporu, který by podle expertů mohl zažehnout další diplomatickou roztržku, je pamětní deska obětem loňského leteckého neštěstí.

Zatímco původní polská verze připomínala, že cílem polské delegace byla Katyň a pietní vzpomínka na 22 tisíc polských důstojníků zavražděných v roce 1940 sovětskou tajnou policií, nově instalovaná deska s nápisy v polštině i ruštině tuto skutečnost úplně pomíjí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška rozebírá v Poledních ozvěnách dne vývoj rusko-polských vztahů

To rozhořčilo pozůstalé i polskou diplomacii, Varšava a Moskva si v uplynulých dnech vyměňovaly ostré výroky. Varšava dokonce pohrozila, že by prezident Komorowski nemusel položit k památníku květiny.

Gubernátor Smolenské oblasti výměnu památníku hájí s tím, že šlo o rozhodnutí místních úřadů, které jednaly samostatně, bez instrukcí Moskvy. Ministerstvo zahraničí ani Kreml se ke sporu nijak nevyjádřily.

Zatímco vzápětí po tragédii vycítili politici obou zemí, že katastrofa může oba národy paradoxně sblížit a v prvních měsících tomu tak skutečně bylo, nakonec vše zastínily sílící diplomatické přestřelky. Vše souvisí s vyšetřováním leteckého neštěstí, o které vedou Rusko a Polsko velké spory.

Poláci dávají část viny ruským dispečerům

Rusko tvrdí, že Polsku dává k dispozici všechny materiály, před dnešní návštěvou Bronislawa Komorowského Kreml oznámil, že Moskva odeslala do Varšavy další díly dokumentů. Ovšem vrak prezidentského speciálu dodnes leží na smolenském letišti a v Moskvě jsou nadále černé skříňky.

Varšava má také výhrady k tomu, že zpráva mezistátního výboru pro letectví označila za hlavní viníky neštěstí polské piloty, kteří údajně pochybili při vyhodnocení terénu za špatného počasí. Tvrdí, že část viny nesou i ruští vojenští dispečeři, kteří měli toho dne službu na smolenském letišti, což Rusko odmítá.

Přitom po leteckém neštěstí následovala z ruské strany řada důležitých a symbolických gest. Například prezident Medveděv dorazil na pohřeb Lecha Kaczynského do Krakova – na rozdíl od řady jiných politiků. Po neštěstí také padla řada tabu kolem katyňského masakru. Ruská televize například odvysílala film Andrzeje Wajdy Katyň, vidělo ho na 14 milionů Rusů a mnozí se teprve dozvěděli pravdu o stalinském zločinu. Ten také poprvé oficiálně uznala ruská státní duma a Moskva Polsku předala řadu dosud utajovaných archivních materiálů.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Petr Vavrouška, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme