Washington předá za týden Radě bezpečnosti důkazy z Iráku
Washington požádal Radu bezpečnosti OSN, aby se 5.února sešla a vyslechla ministra zahraničí USA Colina Powella. Předstoupí před ni s důkazy o iráckých zbraních hromadného ničení. Ve zprávě o stavu unie to v Kongresu sdělil americký prezident George Bush. Řekl také, že USA mají důkazy o spojení Iráku s teroristy včetně sítě Al-Káida. Napjatě očekávané poselství George Bushe o stavu unie dále obsahovalo výzvu k přípravě veřejnosti na válku v Iráku, recept na churavějící ekonomiku, zdravotnictví a snaha skloubit energetické potřeby se životním prostředím.
George W. Bush byl už podruhé hlavním aktérem každoročního rituálu odehrávajícího se vždy koncem ledna na Capitol Hill, 4 minuty jízdy vozem z Bílého domu. Na společné schůzi obou komor Kongresu nechyběla kromě zákonodárců, členové vlády, diplomatického sboru, manželka hlavy státu po boku s významnými hosty. Téměř po každé delší větě byl projev přerušován dlouhými potlesky ve stoje. Prezident Bush projev piloval a nacvičoval několik dní. Přesto, že všichni čekali na jeho slova o Iráku, začal tím, co podle průzkumů veřejného mínění zajímá občany této země nejvíce, ekonomikou.
Zemi, která trpí nezvykle vysokou nezaměstnaností, nabídl daňové škrty a když přešel ke zdravotnictví důrazně odmítl systém všeobecného zdravotního pojištění. Seniorům Bush slíbil v příštích patnácti letech 400 miliard dolarů na získávání léků v rámci systému Medicare. Postavil se za zpřísnění zákonů o interrupcích a požádal zákonodárce o zákaz klonování lidských bytostí. S velmi výraznou iniciativou přišel v boji proti zhoubné chorobě AIDS, která zejména Africe sužuje 30 milionů lidí. Požádal Kongres o 15 miliard dolarů na tyto účely.
Za nejvážnější nebezpečí tohoto světa označil terorismus. Zločinné režimy se podle George Bushe snaží získat nebo vlastní zbraně hromadného ničení. Na adresu Severní Koreje řekl, že je pro mírové řešení, ale Spojené státy se pomocí jaderného zbrojení nenechají vydírat. Hlavní pozornost však patřila režimu Saddáma Husajna, který podle amerického prezidenta nejen, že se neodzbrojuje a neplní rezoluce Rady bezpečnosti, ale klame a sleduje zbrojní inspektory, zastrašuje brutálně zasahuje proti vlastním lidem a má ambici s pomocí zakázaných zbraní ovládnout Blízký východ.
Bush se obává, že Husajn dá chemické a biologické zbraně do rukou teroristů. Projev prezidenta Bushe sledoval v americkém kongresu i náš velvyslanec ve Spojených státech Martin Palouš. Radiožurnál se ho zeptal, do jaké míry považuje po Bushově projevu vojenský útok na Irák za pravděpodobný. "Já si myslím, že prezident nenechal nikoho na pochybách, že pokud Irák neodzbrojí nebo nepodnikne takové kroky, které by aktivně prokázaly jeho dobrou vůli, Spojené státy v horizontu týdnů, maximálně jednoho, dvou měsíců skutečně zasáhnou."
Prezident Bush oznámil ještě jedno kolo konzultací v OSN, kde ministr zahraničí Colin Powel předloží důkazy o tom, že Irák má chemické, biologické nebo jaderné zbraně a programy a že je ve spojení s teroristy z Al Kajdy. Pokud se Saddám Husajn neodzbrojí povedeme koalici a odbrojíme ho sami. Iráckým lidem vzkázal, že se nepřítel neshromažďuje za hranicemi Iráku, ale zemi vládne. Slíbil jim svobodu, jídlo a zásoby.
Poselství prezidenta, které mělo připravit Američany na možnou válku, skončilo stejně rituálně, jako vždy.