Žádné jídlo, žádné pití - a žádný konec manželství. V Palestině během ramadánu zakázali rozvody

Když jste hladoví a ještě ke všemu vám někdo zakáže pití a kouření, tak můžete reagovat poněkud podrážděně. Přesně toho si všimli i v Palestině, kde stejně jako v dalších islámských zemích koncem minulého týdne začal islámský postní měsíc ramadán. Z obavy z neuvážených a nepřiměřených reakcí v zemi dočasně zrušily rozvody.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvod (ilustrační snímek). | Zdroj: Profimedia

Palestinský soudce Mahmud Habash dočasný zákaz rozvodů zdůvodnil zkušenostmi z minulých let. Půst prý vede k unáhleným reakcím, kterých pak manželé můžou litovat.

Není se zas tak čemu divit, protože během ramadánu muslimové nesmí jíst, kouřit ani pít až do setmění. Výjimky přitom platí jen pro staré a nemocné lidi, kojící nebo těhotné ženy, pro lidi na cestách a malé děti.

Kalkulačka: spočítejte si, kdy vás čeká svatba, dítě, rozvod nebo úmrtí

Číst článek

Za poslední dva roky v Palestině během ramadánu registrují více než 8000 rozvodů, uvádí server stanice Al-Džazíra. Za rozpuštěním manželského svazku většinou stojí hlavně nezaměstnanost a chudoba.

Ramadán končí takzvaným veselým svátkem íd al-fitr, který letos podle kalendáře používaného v Mekce začne se zatměním slunce 24. června. Připadá na první den desátého měsíce lunárního kalendáře a na rozdíl od ramadánu v něm muslimové nesmějí držet půst.

Takzvaný veselý svátek se většinou slaví tři dny a je povinností poskytnout při něm pomoc chudým.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme