Zahraniční deníky spekulují o případných sankcích proti Íránu
Hlavním zahraničním deníkům dnes dominují komentáře reagující na odmítnutí Íránu podrobit se rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která Teheránu ukládala zastavit do včerejšího dne sporný jaderný program na obohacování uranu.
Mnozí komentátoři mají za to, že přišel čas začít vůči Íránu postupovat tvrdším způsobem. Zároveň ale vznášejí obavy, že Rada bezpečnosti Organizace spojených národů nebude schopna se na takovém postupu dohodnout.
K zastáncům přijetí sankcí patří například německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitnung. Írán, který by měl v rukou jaderné zbraně, by byl hrozbou pro světový mír, jaká tu dlouho nebyla, varuje deník.
Mezinárodní společenství musí přimět vládu v Teheránu, aby zaplatila cenu za svou konfrontační taktiku jednání. Frankfurter Allgemeine Zeitnung dodávají, že vojenské řešení by politici pro tuto chvíli měli vyloučit, v současné době by nebylo tou správnou cestou.
List USA Today se vrací ke slovům amerického prezidenta George Bushe, který prohlásil, že nedodržení rezoluce bude mít pro Teherán vážné důsledky. Jak ovšem list podotýká, zatím není jasné, co konkrétně má prezident na mysli.
Diskuze o možném potrestání by měly začít příští týden, deník přitom odhaduje, že případné sankce budou velmi mírné, aby bylo zaručeno, že je v Radě bezpečnosti OSN podpoří také Rusko a Čína. Tyto země disponující právem veta sice přijaly rezoluci vyzývající Írán k zastavení jaderných aktivit, se sankcemi ale nesouhlasí, protože je s Teheránem poutají významné vazby, připomíná list USA Today.
Ruská Pravda je o poznání kritičtější. Jak píše, George Bush nemá žádnou pravomoc, aby zahájil masivní preventivní úder, jehož cílem by byla íránská jaderná zařízení. Přestože by si to některé skupiny, například silná izraelská lobby ve Spojených státech, moc přály, domnívá se ruský deník.
Zároveň ale dodává, že válka se pravděpodobně neuskuteční, protože by ji neschválili američtí kongresmani. Navíc mají podle deníku Američané strach, že by válka s Íránem notně rozhoupala ceny ropy. Konečně, Americe by chyběli spojenci. Mezinárodní shoda totiž není stejná jako u irácké invaze, soudí ruský list Pravda.
V podobném duchu se nese i komentář čínského deníku People´s Daily. Ten Američanům a Britům vzkazuje, že by měli přehodnotit svou protiteroristickou strategii a nerozpoutávat další násilnosti ve světě. Deník totiž přičítá nové a nové teroristické útoky zejména americké válce s terorismem.
Británie si včera připomněla deváté výročí tragické smrti bývalé manželky následníka trůnu, princezny Diany, v Paříži. To je pochopitelně téma pro britské deníky. Jak zjistil spolupracovník Radiožurnálu v Británii Milan Kocourek zamýšlejí nad tím, proč britským úřadům trvá tak dlouho zjištění příčin Dianina úmrtí.
Autor redakčního článku v londýnském večerníku Standard úvodem připomíná, že před Dianiným bývalým sídlem, Kensingtonským palácem, i před fontánou v Hyde Parku lidé vzpomínali na princeznu welšskou láskyplně. Po devíti letech ale pořád ještě nebyla zveřejněna britská úřední zpráva o její smrti.
Královský ohledavač mrtvol požádal bývalého náčelníka londýnské policie lorda Stevense, aby provedl rozsáhlé šetření ve snaze učinit přítrž konspiračním teoriím, které se od roku 1997 rozmohly. Ale lord Stevens zprávu nepodal, protože funkce královského ohledavače mrtvol je momentálně uprázdněná. Hledání jeho nástupce by mělo být urychleno, tak aby Stevensova zpráva mohla být zveřejněna. Devět let je dlouhá doba, dodává autor redakčního článku večerníku Standard.
Autor redakčního komentáře v Daily Telehgaphu k témuž námětu píše, že synové princezny, členové rodiny al Fayed i veřejnost si úřední zprávu a řádný závěr zasluhují. Teprve pak bude princezna moci spokojeně pokračovat ve svém věčném spánku.