Zahraniční listy o budoucí německé kancléřce

Deník Washington Post otiskuje článek Johna Edwardse. Bývalý senátor státu Severní Karolína a demokratický kandidát na viceprezidenta ve volbách v roce 2004 se v něm omlouvá všem Američanům za to, že při hlasování o Iráku byl pro vojenskou intervenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Deník Washington Post otiskuje článek Johna Edwardse. Bývalý senátor státu Severní Karolína a demokratický kandidát na viceprezidenta ve volbách v roce 2004 se v něm omlouvá všem Američanům za to, že při hlasování o Iráku byl pro vojenskou intervenci.

Byla to chyba hlasovat pro válku v roce 2002. Beru na sebe odpovědnost za tuto chybu. Pokud nemůžeme změnit minulost, musíme přijmout svou odpovědnost, protože základem obnovy americké morální převahy je uznat, že jsme udělali chyby nebo jsme se spletli a ukázat, že máme na to vše napravit, píše ex-senátor Edwards a dodává:

George Bush svou odpovědnost nikdy neuzná. Společně s Dickem Cheneym a Donaldem Rumsfeldem udělali hrozné chyby, a to téměř na každém kroku: neúspěšná diplomatická jednání, vyslání nedostatečného počtu vojáků, špatné vybavení, žádný mírový plán. Kvůli těmto chybám se z Iráku stala větší hrozba než kdykoliv předtím.

Naléhavou otázkou není, jak jsme se dostali až sem, ale jak se z této situace dostat ven. Plán na úspěch musí mít tři provázané cíle: omezit americkou přítomnost, obnovit funkčnost iráckého státu a přimět ostatní státy, aby nám v~tomto snažení pomohly, zdůrazňuje John Edwards ve svém příspěvku pro Washington Post.

Francouzský deník Le Monde se ve svém úvodníku věnuje německé koaliční smlouvě a programu vládní koalice: Cesta pro dvojitou premiéru Angely Merkelové je volná: žena a navíc, žena z východního Německa, vstupuje na kancléřství. Za to, aby mohla realizovat své ambice, musela zaplatit. A mnozí z jejích přátel si myslí, že příliš vysokou cenu. Parlamentní artmetika jí znemožnila alianci s liberály a tak jí nezbylo, než hledat pomoc u sociálních demokratů, konstatuje deník.

A koaliční smlouva je tím poznamenaná. Namísto tvrdých reforem, které by pomohly ekonomickému a sociálnímu systému, oba partneři zvolili neutrální přístup. Přijali riziko a navrhli nepopulární opatření jako jistý a prověřený recept a nechali stranou reorganizaci zastaralých struktur. Reforma stávajících struktur je přitom nutná pro záchranu Německa, jak ho 60 let známe. Velká koalice prostě neměla odvahu oznámit urychlení změn. Je to jednoduše ztracená příležitost, uzavírá Le Monde.

Slovenský tisk se vrací k sobotnímu veřejnému koncertu proti násilí. Tyršovým nábřežím, kde byl nedávno zavražděn student Daniel Tupý, prošly asi dva tisíce lidí. Političtí představitelé chyběli, na akce ale reagovali. Deník Pravda v komentáři "Lhostejnost zabíjí" kritizuje i přístup ministra vnitra Vladimíra Palka. Z tisku vybírala bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: TISK

Studie australské vlády o užívání drog přinesla alarmující informace především o kuřácích marihuany ve věku mezi 30 až 40 lety. O výsledcích studie informuje australský deník The Australian: Místo aby počet uživatelů marihuany v této věkové skupině klesal, jak tomu bylo v minulých letech, jsme naopak svědky jeho dramatického vzrůstu, píše deník. Studie ukázala, že 16 procent třicetiletých Australanů a téměř 9 procent jejich čtyřicetiletých spoluobčanů kouřilo v uplynulých 12 měsících marihuanu.

Alarmující je především to, že se jedná o dospělé, kteří jsou nebo v brzké době budou rodiči náctiletých. Je totiž dokázáno, že užívání drog a alkoholu rodiči má na děti a jejich vztah k drogám nezanedbatelný vliv, konstatuje deník a pokračuje: Jednou z možností, jak s touto situací bojovat, je tvrdší represe, ale ta nikdy nic nevyřešila.

Naše autority věří v otevřenou debatu a dialog. S dětmi je třeba o této otázce otevřeně a upřímně promluvit. Prodiskutovat s nimi možná zdravotní i sociální rizika. Tato metoda se přece již osvědčila. Tímto způsobem se nám podařilo v poválečné populaci snížit počet kuřáků cigaret ze 75 procent na dnešních 17, dodává The Australian.

Jitka Malá, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme