Zahraniční listy o výsledku voleb v Řecku

Výsledky řeckých voleb nebyly překvapením, píše The Guardian. Noví demokraté vedli ve volebních průzkumech už nejméně dva roky. Ve vládě se totiž objevili naposledy před deseti lety. Na socialistech zase zanechala dlouhá vláda podezření z korupce a politické arogance. Demokraté teď mají šanci vytvořit většinovou vládu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Díky tomu budou snad stát pevně při řešení nejpalčivějších řeckých problémů příprav na olympijské hry a vyjednávání s Kyperskými Turky. Hlavně mladí Řekové vkládají do vůdce demokratů Karamanlise velké naděje. Doufají, že zabrání snižování životní úrovně a zvyšování nezaměstnanosti. Ta dosáhla už deseti procent. Pokud bude Karamanlis zvolen premiérem, bude historicky nejmladším nositelem této funkce. Rozhodně to ale nebude mít jednoduché,pozorňuje deník Guardian.

Rakouské listy se zase věnují regionálním volbám v Korutanech. V těch zvítězila Strana svobodných v čele s Jorgem Haiderem. Vítězství svobodných je příjemným překvapením, tvrdí list Der Standart. Lze očekávat, že Jorg Haider teď znovu začne ovlivňovat rakouskou politiku. Strana sobodných totiž nemá jiného tak schopného politika. Kancléř Wolfgang Schuessel by si teď radši měl pořádně zapnout bezpečnostní pás. Jinak je nebezpečí, že ho čerstvý vítr z Korutan smete, varuje rakouský Der Standart.

Dnes se očekává podpis nové irácká ústava, píše se v deníku Washington Post. Ceremoniál byl plánován už dlouho dopředu. Šíjitští muslimové ale na poslední chvíli vydání konstituce zabránili. Páteční změna názoru přišla po setkání šíjitských politiků s duchovním vůdcem ajatoláhem Ali Sistáním. Tomu se nelíbilo, že v nové ústavě nemají Kurdové efektivní veto a Irák bude vložen do rukou prezidenta společně s přechodnou administrativou.

Nakonec se ale Sistání v neděli rozhodl, že podepsání konstituce nebude bránit. Včera tak Šíjitští politici mohli oznámit, že ústavu budou beze změn akceptovat. Celá událost je tak jednoznačným důkazem toho, jak moc ajatoláha ovlivňuje iráckou politickou scénu. Dodává deník Washington Post.

Ve Varšavě se chystá Evropské ekonomické fórum. Bude se konat poslední 3 dubnové dny. Do města se má sjet několik desítek ministrů, premiérů a prezidentů z 35 zemí Evropy. O tom, co polskou metropoli na konci dubna čeká, píše dnešní Gazeta Wyborcza. Z deníku cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák:

Poslední 3 dny dubna budou určitě pro obyvatele Varšavy neobyčejně těžké. Konání hospodářského summitu znamená zparalyzování nejužšího centra města. Na druhou stranu je ale tato událost pro Varšavu a celé Polsko šancí získat si větší prestiž. Bez ohledu na to, jaký bude seznam hostů ekonomického fóra, se Varšava stane poprvé v poválečné historii na několik dnů de facto centrem Evropy. Místem, kde padnou slova důležitá pro příští desetiletí.

Odborníci soudí, že by se těžko hledal lepší termín pořádání summitu, než v předvečer rozšíření Evropské unie a lepší symbolické místo konání, než Varšava - metropole jejího největšího nového členského státu. Pro vedení města, které dosud stálo stranou od velkých mezinárodních politických akcí, je schůzka šancí na přilákání investic a získání prestiže. Radnice se ale také obává demonstrací odpůrců globalizace a s tím spojeného rizika zdevastování centra města. Připomíná dnešní Gazeta Wyborcza.

Francouzský list Le Monde komentuje dnešní Mezinárodní den žen. Tahle každoroční oslava ženské rovnoprávnosti je poněkud depresivní, píše list. Ženy se totiž stále s nerovným postavením potýkají. Je to vidět na jejich vyšší nezaměstnanosti. Ani v práci to ale ženy nemají jednoduché většina z nich při profesním postupu brzy narazí na skleněný strop. Vše dovršuje druhá směna v domácnosti. Deník oceňuje snahy prezidenta Chiraca, který rovnost pohlaví prosazuje. Nestačí ale jen velká slova, potřebujeme činy, dodává dnešní Le Monde.

Maďarský Népszabadszág souhlasí. Je jednodušší psát rádoby feministické články do novin, než se za utlačované ženy skutečně postavit, upozorňuje. S povděkem ale kvituje postupné změny v Maďarsku. Domácí násilí na ženách už tu není jen prázdným pojmem. Policie se začala v problému angažovat. Nečeká už jen na to, až poteče krev, uvádí deník. Situace žen ve společnosti se začíná vyjasňovat, ale pořád to nestačí, dodává Népszabadság.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme