Zahraniční noviny o masakru v Indonésii

K útoku v indonéském Bali se vrací komentáře většiny světových deníků. Také píší, že HZDS nesvolá mimořádný sněm a nevyhnuly se Bushově neochotě k ekologickým projektům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

K útoku v indonéském Bali se vrací komentáře většiny světových deníků. Musíme udělat všechno, abychom zastavili teroristy, píše britský deník The Guardian. A nesmíme dělat nic, co by jim pomáhalo. Je evidentní, že současná politika Ameriky zaměřená výhradně na Irák je kontraproduktivní. Válka proti Iráku nezabrání tomu, aby se podobný masakr příště opakoval, a navíc bude Bush asi těžko tvrdit, že je Hussajn odpovědný za útok v Bali. Případná válka v Iráku by mohla oslabit a rozbít úsilí mezinárodní koalice proti teroru a obrátit veřejné mínění v muslimském světě proti Západu. Pak by se lehce hledali noví bojovníci Al-Kajdy a nebezpečí atentátů na nevinné lidi by se zvětšovalo.

Italský deník La Stampa poznamenává: Útok na dříve nepravděpodobný, iracionální, dalo by se říct směšný cíl, nám ukázal jednu věc: Islámský terorismus nezná hranice, jeho strategií je šíření strachu a jeho cílem je kapitulace luxusu a nařestného Západu. Konzervativní francouzský deník Le Figaro k tomu dodává: Bushova vláda najde po útoku v Indonésii jistě dostatek argumentů, kterými získá podporu spojenců v boji proti teroristům a podle logiky Washingtonu také proti Iráku. Existuje nebezpečí, že se roztočí spirála, která smete pravidla a principy mezinárodních vztahů. Proto by si měla každá země pečlivě rozvážit svůj postoj.

Každá mince má dvě strany, míní rakouský Der Standard. Také z tažení proti teroristům někdo získal, například v Afghánistánu se situace zlepšila. Zato zbytek světa teď žije v nejistotě z dalších možných útoků.

Komentáře slovenských deníků si všímají skutečnosti, že Hnutí za demokratické Slovensko se rozhodlo nesvolat mimořádný sněm a tím umožnilo Vladimíru Mečiarovi setrvat ve vedení strany až do června příštího roku. Na první pohled to vypadá jako úspěch předsedy Mečiara, protože odrazil povolební nápor nespokojenců, poznamenává SME. Ale na druhý pohled to žádný úspěch není, protože Mečiar získal čas, který nehraje pro něho, nýbrž proti němu.

Mečiarovi se zase podařilo zachránit sebe, ale HZDS nikoliv, píše Národná obroda. HZDS s Mečiarem má nulový koaliční potenciál a další čtyři roky zůstane sedět v opozičních lavicích. Jestli si členská základna tato fakta včas neuvědomí, může se stát, že v čele s Mečiarem bude dále ztrácet své voliče a definitivně zakotví v opozici. Tento problém v Čechách pochopil předseda ODS Václav Klaus, pochopil to i předseda ČSSD Miloš Zeman, stejně tak na Slovensku už předtím předseda křesťanské demokracie Ján Čarnogurský. Všichni tři se rozhodli z funkcí předsedů odejít. Jen Mečiar jaksi stále nic nechápe. Možná nechce, uzavírá Národná obroda.

Bushova administrativa udělala zase jednou krok zpátky v boji proti znečištěnému ovzduší,píše The New York Times. Postavila se totiž za automobilové výrobce , kteří si stěžovali na program kalifornské vlády podporující prodej ekologicky šetrných aut. Je to jen další důkaz Bushovy neochoty snižovat městský smog a tím zmenšit nebezpečí globálního oteplení. Kalifornie měla velké problémy se znečištěním. Dokázala je však snížit díky zavedení ekologicky šetrných výrobních programů. V automobilovém průmyslu se vláda zavázala, že 10 procent prodaných aut musí být bez emisí.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme