Zahraniční noviny o pozici Jásira Arafata

Zahraniční noviny se dnes ptají, jaká je pozice palestinského vůdce Jásira Arafata, píší o česko-rakouských vztazích a jaderné elektrárně Temelín a o výsledcích obecních voleb na Slovensku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

K situaci na Blízkém Východě a k postavení palestinského vůdce Jásira Arafata poznamenává curyšský Tages-Anzeiger: Arafatova důvěryhodnost je už dávno otřesena. Jeho tolikrát slíbený zásah proti Hamásu a Islámskému džihádu se nekonal. Jásir Arafat však ani do budoucna nebude riskovat bratrovražednou válku. Pokud by se toho odvážil, pozbyl by definitivně svůj status jako vůdce Palestinců. Izraelský premiér Šaron se tudíž dále drží svého slovníku bývalého generála, o nějaké politické strategii nemůže být u něj řeči. Protože i on ví, že další stupeň eskalace konfliktu, Arafatův pád, by nic nezjednodušil. V jednom bodě však jsou si - zdá se - nynější úhlavní nepřátelé velmi podobní: Čeho se jim nedostává na rozhledu a na strategii, o to víc oba vsázejí do chaosu.

Pařížský Le Figaro se rovněž domnívá, že Ariel Šaron hraje o čas a sází na nové palestinské vedení, které si lépe uvědomí daný poměr sil a bude konečně jednat rozumněji. Izrael má ovšem smůlu, že obvykle nastane pravý opak. Radikalizace teď bude ještě radikálnější. A pokud jde o Jásira Arafata, jeho politická laxnost je neomluvitelná. V klamné naději, že se mu podařít Hamás umravnit, vzal na sebe riziko rozházet si to také s Bílým domem, který jako jediný má vliv na Izrael, a s Evropskou unií, která je až dosud stále nejlepším advokátem Palestinců. Arafat mluví dvojznačně - a to je fatální. Válečnické akcenty pronášené v arabštině kontrastují s pacifistickým tónem Arafatových anglických výroků.

Rakouský kancléř Schüssel dosáhl v rozhovorech o ukončení procesu z Melku při hodnocení jaderné elektrárny tolik, co sotva kdo čekal, řekl v rozhovoru pro vídeňský deník Der Standard bývalý poradce českého prezidenta Václava Havla Karel Schwarzenberg. Na druhé straně však i Česko dosáhlo toho, že dlouho otevřená kapitola energetiky bude teď odškrtnuta a původní plán jeho připojení k Unii bude dodržen.

Česko-rakouské vztahy - pokračuje Karel Schwarzenberg - nebyly nikdy bez problémů: jsou poznačeny společnými dějinami zejména za posledních 130 let. Podle Schwarzenberga jsou si oba národy velmi podobné, dokonce je označil za "jeden národ se dvěma jazyky". Právě proto, že jsme si tak blízcí, říká v rozhovoru Karel Schwarzenberg , jdou nám špatné vlastnosti souseda obzvláště na nervy. Ale právě to podle jeho názoru dodává vztahu našich národů zvláštní půvab.

Češi a Rakušané by se měli ptát: Kdo se ve sporu o Temelín zachoval hloupěji? Hloupě se podle Schwarzenberga chovaly obě strany: česká strana neprojevila včas snahu odstranit obavy Rakušanů z Temelína ještě ve fázi, kdy bylo řešení jednodušší. Na Rakušanech mu vadí latentně namyšlený postoj, že Češi jsou sice - jako kdysi v dobách monarchie - dobří kuchaři a služky, ale do tak složitých věcí, jako je jaderná elektrárna, by se raději pouštět neměli, uvádí v rozhovoru pro deník Der Standard Karel Schwarzenberg.

Všechny slovenské deníky se věnují výsledkům druhého kola komunálních voleb. Většina listů vnímá vítězství Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara jako varování integračním snahám země. Některé upozorňují i na nacionalismus, který volby provázel.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme