Zahraniční noviny o soupeření o křesla evropských komisařů

Zahraniční tisk si všímá soupeření o křesla evropských komisařů a problémů s ubytováním při nadcházející aténské olympiádě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britský list Financial Times se dnes věnuje zápolení velkých zemí v Evropské unii o důležitá místa v Evropské komisi. Zejména kandidáti Německa, Francie, Velké Británie a Polska se teď asi neodvažují opustit Brusel, protože se snaží získat postavení, které by jim umožňovalo ovlivnit nejen evropskou ekonomiku, ale i hospodářské zájmy vlastních zemí. Nová Evropská komise se ujme moci už 1. listopadu.

Řada skeptiků má ale za to, že velké členské státy se zajímají daleko více o ochranu vlastních výrobců než o reformu evropské ekonomiky. Komentátor deníku Financial Times má však i jiné vysvětlení, proč se jejich komisaři často budou raději ohlížet na vlastní země nebo v nich aspoň být co nejčastěji. Velké členské státy Evropské unie totiž budou od listopadu více ohrožené.

Po rozšíření Evropské unie už nebudou mít po dvou komisařích, jak to bylo doposud. Jeden z~nich se vždycky více ohlížel na zájmy vlastní země, zatímco jeho kolega si mohl dovolit velkorysejší postoje v zájmu celé Unie. Výjimkou byli jen komisaři, kteří se starali o její zahraniční záležitosti. Ti byli velmi často na cestách, zatímco jeho kolegové schvalovali unijní politiku a ta mohla jejich zemi někdy škodit.

V řeckých Aténách je už více než polovina z očekávaného počtu 20 tisíc novinářů, kteří budou informovat o průběhu 28. letních olympijských her. Řecký organizační výbor ATHOC pro ně připravil ubytování v několika novinářských vesničkách. V jedné z nich se ale podle řeckého deníku Kathimeriní objevily závažné problémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti od naší zvláštní olympijské zpravodajky Ivany Bernáthové.

Deník Middle East Times, který vychází ve Spojených arabských emirátech, patří k arabským médiím, které se snaží najít cestu k méně konfrontačnímu soužití na Blízkém Východě. Jeho komentátor dnes přišel se zajímavou myšlenkou: umírnění Arabové a muslimové by se mohli snažit o dialog s velkou židovskou komunitou ve Spojených státech a doufat, že jim pomůže ovlivnit americkou politiku na Blízkém východě.

Muslimská propaganda jako celek americké Židy dosud vždycky napadala a urážela, ale takový postoj byl nutně neproduktivní a muslimům nemohl prospět. Umírnění Arabové by měli raději vyjít z toho, že američtí Židé mají ve své zemi velký politický a hospodářský vliv, a navázat s nimi konstruktivní dialog.

Američtí Židé dali opakovaně najevo, že existuje jediná věc, která je všechny spojuje - chtějí zajistit bezpečnou existenci Izraele. Arabové a muslimové zase často říkají, že na Blízkém Východě chtějí především pomoci chudým a utlačovaným Palestincům a odvrátit jejich neradostné vyhlídky. Ten to cíl je vyhlašován už řadu let a v poslední době k němu ještě přibyl další pomoc muslimským bratrům v Iráku.

Arabové by si měli uvědomit, že židovská komunita ve Spojených státech není jediné nepřátelské těleso, její členové mají nejrůznější názory na Izrael a často diskutují o tom, jak nejlépe bránit jeho zájmy. Řada z nich má úplně odlišné názory než současný izraelský premiér Ariel Šaron a právě to jsou podle dopisovatele dubajského deníku lidé, kteří jsou na půl cestě k dialogu s umírněnými Araby.

Nezamýšlený vedlejší účinek aneb kouzlo nechtěného - pod tímto titulkem píše nizozemský deník Trouw, že místní prostitutky, které přijely ze zahraničí, dostanou nadále úřední povolení k živnosti v Nizozemsku jen v případě, že prokáží určitý minimální příjem. Takhle to úřady určitě nemyslely - jen to jen vedlejší efekt politiky, která chce do země přilákat kvalifikované cizince a především odborníky na počítačovou technologii.

Úřady, které jim chtějí ušetřit byrokratické průtahy při získávání pracovního povolení, se rozhodly pro jediné kritérium a tím je právě žadatelův příjem. Ten by měl dokázat, že jde o skutečné schopného jedince, protože tato vlastnost se obvykle přepočítává na peníze. Do této kategorie se samozřejmě mohou dostat i prostitutky. Dokáží vydělat stejně jako lékař nebo počítačový odborník a záleží jen na tom, kolik zisku jim ponechá jejich ochránce a zaměstnavatel - ale s touhle potíží se setkáme prakticky v každé profesi - uzavírá nizozemský list Trouwe.

Vít Pohanka, Jan Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme