Zahraniční noviny o zveřejnění svazků tajné policie na Slovensku

Německé noviny píší o svátku muslimů, britské zase o tom, že tamní parlament bude hlasovat o zákazu honu na lišku. Francouzské listy očekávají usmíření s Británií a Slovensko zveřejní svazky ŠtB.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý tisk komentuje snahu německého poslance za stranu zelených Hanse Christiana Stroebelea. Ten se rozhodl prosadit Den Muslimů, nový německý svátek. Podle listu Der Tagesspiegel to ale rozhodně neprospěje integraci vyznavačů islámu do německé společnosti. Nešťastné je i načasování Stroebelovy akce.

Přichází totiž jen pár dní poté, co Evropou otřásla smrt nizozemského filmaře Thea van Gogha. Jeho vrahy měli být militantní muslimové. Veřejné mínění je teď proti nim. I lidé v Německu jsou šokováni a uzavřenost muslimského prostředí tam vyvolává agresi na obou stranách. Žádat teď od Němců - nemuslimů ústupky, vyvolá jen negativní reakce, myslí si Der Tagesspiegel.

Opačný názor má deník Die Tageszeitung. Svátek muslimů by, podle něj, byl pozitivním příkladem celému světu. V Německu žije přes tři miliony muslimů. Ti by teď měli vlastní místo v kalendáři. Principy multikulturality by mohly povzbudit zatím netečné spolužití muslimů a Němců jiného vyznání, domnívá se Die Tageszeitung.

Dnes se rozhodne o milovnících nimrodů v Británii. Parlament bude hlasovat o zákazu honů na lišku. Informuje o tom britský list Guardian. Sněmovna lordů už rozhodla drtivá většina jejích členů hlasovala pro honitbu, lobby je tu totiž opravdu silná.

Hlasování lordů je čárou přes rozpočet britské vládě. Ta doufala, že se jí zákaz honu na lišku, nebo aspoň jeho omezení, podaří prosadit nejpozději do roku 2006, kdy budou nové volby. Vládní koalice tak prochází krizí. Za posledních šest let už strávila bojem proti tradiční britské zábavě přes sedm set hodin v parlamentu. Podařilo se jí shromáždit přes sto tisíc protestujících v ulicích. Zákazu honu na lišku ale přesto nedosáhli, dodává britský Guardian.

S nadějí očekává francouzský deník Le Monde návštěvu francouzského prezidenta Jacquese Chiraca v Londýně. Britská koruna povoluje jen jednu oficiální návštěvu státníka za rok. A francouzský prezident si svou už vyčerpal. Přesto může přijet znovu v zájmu vyřešení vzájemných sporů. Obě země si totiž v poslední době zažily krizi v mezinárodních vztazích.

Neshody zemí na obou stranách lamančského průlivu se týkaly hlavně situace v Iráku. Teď by se ale mohly usmířit. Konečně, spory státníků netrvají nikdy dlouho, tvrdí list. Británie a Francie tak budou schopny spolu opět jednat bez toho, aby zradily svá politická přesvědčení nebo národní zájmy. Jacques Chirac navíc dostane mimořádnou příležitost strávit noc ve Windsorském paláci jako královnin host, informuje Le Monde.

Tisíce Slováků, kteří spolupracovali s bývalou Štátnou bezpečnosťou, vyšly z anonymity. Slovenský Ústav paměti národa totiž zveřejnil svazky ŠtB na internetu. Píše to slovenský deník Hospodárské Noviny. A nezůstane jen u jmen, kterých je, podle šéfa úřadu Jána Langoše, přes osmdesát tisíc. Úřad se chystá zveřenit i akce ŠtB, které měly zločinecký charakter.

Lidé se tak konečně dozví, zda byli terčem zájmu ŠtB či kdo na ně takzvaně donášel. Co jim zveřejnění dokumentu přinese? Podle sociologa Pavla Haulíka se o seznam bývalých estébáků budou zajímat hlavně historici. Očekává se ale pár lokálních konfliktů. To až se občan dozví, že na něj donášel třeba soused. Spolupracovníci slovenské ŠTB nemohou zabránit zveřejnění svých jmen. Ústav paměti národa je totiž dokonce ze zákona nucen svazky zveřejnit, dodávají Hospodárské Noviny.

Nadcházejícímu druhému kolu prezidentských voleb na Ukrajině se věnuje polský deník Gazeta Wyborcza. Přináší rozhovor se členem ústřední volební komise, který odkrývá pozadí sčítání hlasů.

Člen ústřední volební komise v rozhovoru se zpravodajem Gazety Wyborcze připouští, že možnost falšovat výsledky prvního kola voleb měly hlavně okrskové volební komise. Někde se podařilo zastrašit, jinde koupit členy komisí. To mohlo změnit výsledek o 2 až 3 %. Přiznal také, že v noci po uzavření volebních místností přišel do ústřední volební komise ministr vnitra. Mluvil s předsedou komise a po jeho odchodu zavládla v budově nepříjemná atmosféra a objevilo se mnoho policistů. Před budovou stály obrněné vozy. Zpravodaj Gazety Wyborcze v Kijevě připomíná, že se do předvolební kampaně aktivně zapojili ruští politici a především prezident Putin. Podporovali současného premiéra Viktora Janukoviče. Ale i přesto a navzdory falšování vyhrál první kolo voleb prozápadní kandidát Viktor Juščenko. Ten má největší šanci zvítězit i ve druhém kole tuto neděli. Teď se zdá, že Moskva už začíná o spolupráci s Juščenkem přemýšlet.

Pavel Novák, Jan Šmíd, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme