Zahraniční tisk o íránských jaderných ambicích

Jaké události vzbuzují největší zájem zahraničních komentátorů dnes? Jaderný program Íránu, který zneklidňuje mezinárodní společenství, potom Itálie a tamní povolební spory a problémy s imigranty v zemi přistěhovalců, tedy ve Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Tak pojďme nejdřív k Íránu - prohlášení Teheránu, že chce ještě zefektivnit obohacování uranu vyvolalo bouřlivé reakce. Například Bílý dům volá po rázných opatřeních.

Podívejme se nejdřív do britských Timesů. Teherán informoval vychloubačným tónem svět, že se mu podařilo obohatit uran a může tak urychlit svůj jaderný program, píší Timesy. Za to se mu ze všech stran dostalo odsuzujících výroků. Taková slova jsou ovšem přímo rajskou hudbou pro prezidenta Ahmadínežáda, myslí si britský deník. Rád využije jakékoliv příležitosti, aby téma jaderného programu proměnil v otázku národní hrdosti a suverenity. Zajišťuje si tak přízeň íránských obyvatel. Ahmadínežád totiž dobře ví, že své předvolební sliby o vymýcení chudoby, které ho vynesly do prezidentského křesla, nemůže nikdy splnit, dodává britský list.

Pak tady mám nahlédnutí do libanonského listu Daily Star. Ten si všímá teorie harvardského profesora Allisona. Podle něj íránsko-americký konflikt připomíná kubánskou krizi v roce 1962. Tehdy stál svět na pokraji jaderné války. Dnešní události jdou v mnohem pomalejším sledu než v roce 1962, ovšem riziko je podobné. Bushova administrativa zatím na několika případech demonstruje, že je pro ni lepší začínat války, než je zakončovat, píše libanonský list. Možná by se měl George Bush inspirovat postojem tehdejšího prezidenta Kennedyho - válce v Íránu se ještě může vyhnout, píše libanonský Daily Star.

Co na to říkají američtí komentátoři? Případné sankce proti Íránu pravděpodobně nebudou příliš účinné, myslí si severoamerický list Washington Post. Írán může prodat svou ropu Číně a vyměnit ji za chybějící průmyslové výrobky. Nebo s ní může obchodovat na černém trhu, zájemci se určitě vždycky najdou, konstatuje Washington Post.

Ale pojďme k dalšímu tématu - i když pro zahraniční politiku Spojených států je prvořadým úkolem vypořádat se s jaderným ambicemi Íránu, hlavním tématem amerických médií jsou narůstající problémy s milióny nelegálních přistěhovalců.

V amerických městech demonstrovaly statisíce lidí za práva ilegálních imigrantů. Hlavně za to, aby tito přistěhovalci mohli zlegalizovat svůj pobyt ve Spojených státech. Prezident George Bush je nakloněn přijetí zákona, který by přistěhovalcům umožnil získat povolení k pobytu a dočasně v zemi pracovat. Proti je ale celá řada konzervativních zákonodárců.

Napjatá situace kolem imigrantů rozděluje politiky a neshody panují i v jednotlivých stranách. Rozdílných názorů mezi republikány si všímá i jinak nepříliš politicky zaměřený deník USA Today. Více zaznamenal náš zpravodaj ve Spojených státech Alexandr Pícha.

USA Today uvádí, že vůdce republikánů v Senátu Bill First navrhne opětovné projednání zákonu o posílení amerických hranic a řešení statutu nelegálních přistěhovalců. Nejčtenější americký deník ale upozorňuje, že Republikánská strana je v této otázce rozdělena a uvádí příklady rozdílných postojů republikánských zákonodárců. Nejkontroverznější je otázka, zda a jak pokutovat nebo jinak postihnout imigranty, kteří pracují v Americe načerno. Problém amerických hranic a ilegálních přistěhovalců se může do Senátu opět dostat za pár dní, až skončí krátké prázdniny kongresmanů. USA Today ovšem poznamenává, že vyhlídky na přijetí nového imigračního zákona jsou v letošním roce voleb do Kongresu nejisté.

Itálie se zmítá v povolebním chaosu - podívejme se tentokrát, jak situaci komentují některé mimoevropské listy. Hádky na Apeninském poloostrově zaujaly už i komentátory v Austrálii. Silvio Berlusconi odmítl uznat porážku a Itálii tak uvrhl do dalších dnů a možná i týdnů politické nejistoty, píše deník Sydney Morning Herald. Berlusconimu se za jeho vlády nepodařilo zlepšit stav ekonomiky, spíš naopak. Jenže podaří se Prodimu přivést zemi k prosperitě a nastartovat tolik potřebné reformy? - ptá se australský deník a hned odpovídá, že pravděpodobně ne.

Saudskoarabský deník Arab News zase soudí, že se italská politika vrátí zpět do tragikomické doby plné politické i ekonomické nejistoty, která v Římě dominovala od roku 1945 až do 90.let.

Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme