Zahraniční tisk o jasném NE Nizozemců euroústavě

Nizozemské NE euroústavě bylo ještě silnější než to francouzské. "Přirovnání Guantanáma ke gulagu je trestuhodné", tvrdí severoamerický ministr obrany Rumsfeld. Indie zakázala kouření ve filmech a televizních šou. To jsou některá témata, kterými se dnes zabývá zahraniční tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Již druhý stát odmítl v referendu evropskou ústavu. Nizozemské "NE" bylo navíc ještě hlasitější než to francouzské; 62 procent voličů se včera dostavilo k volebním urnám a z nich 62 procent euroústavu odmítlo. Podle místního deníku Trouw včerejší referendum ukazuje, jak se politické elity vzdálily od plnění skutečných potřeb a přání občanů.

Jasným odmítnutím euroústavy vzkázali lidé svým politikům, že mezi nimi existuje velká propast. Naše demokracie selhává v plnění přání a potřeb voličů, to je hlavní závěr ze včerejšího referenda, myslí si deník a pokračuje: Nizozemci neodmítli Evropu, ale ve včerejším hlasování dali jasně najevo, že se vážně zajímají o její rozvoj a není jim jedno, jakým směrem se Evropa vydá, konstatuje nizozemský Trouw.

Další americký politik se ohradil proti zprávě organizace Amnesty International, která obviňuje Spojené státy z porušování lidských práv a věznici Guantanámo dokonce přirovnává ke gulagu v bývalém Sovětském svazu. Ministr obrany Rumsfeld odsoudil přirovnání ke gulagu a označil je jako "trestuhodné", uvádí list New York Times.

Pravdou ovšem zůstává, že Spojené státy drží na Guantanámu asi 520 vězňů, mnozí z nich jsou ve vězení už více než tři roky bez jakéhokoliv obvinění, dodává deník. Amnesty International navíc upozorňuje na skutečnost, že právě Donald Rumsfeld podepsal v prosinci 2002 memorandum, které povolilo používání nelegálních výslechových praktik, jakým je například dlouhodobá izolace, nedobrovolné obnažování anebo zastrašování pomocí psů, dodávají newyorské Timesy.

Slovenské deníky přinášejí rozsáhlé zpravodajství o neobvyklém postupu policie. Ta usvědčila objednavatele vraždy tím, že zinscenovala smrt advokátky a únos podnikatele. Média se zamýšlejí, zda fingováním trestných činů nepřekročila policie pravomoce a především hranici etiky.

Pravda pod titulem Divadlo s vraždou připouští, že při záchraně lidských životů odhalováním nájemných vrahů a jejich objednavatelů jsou přípustné i nadstandardní prostředky. Víc z komentáře vybrala zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová cituje ze slovenské Pravdy

Indická vláda zakázala kouření ve filmech a v televizních šou z produkce Bollywoodu, což je obdoba amerického filmového ráje Hollywood. Indická vláda se tak rozhodla rázně zatočit i s nepřímou reklamou na kouření a posílit tak protitabákový zákon, píše k tomu indický list Times of India.

Zákaz se vztahuje třeba i na záběry cigaretové krabičky. Film, který zákaz poruší, pak bude muset vždy před začátkem pustit sérii zdravotních varování o škodlivosti kouření. Bollywoodští herci i režiséři se teď obávají, že kvůli zákonu ztratí filmy svoje kouzlo.

Vždyť až dosud cigareta pomáhala ztvárnit charakter hrdiny a bez cigaretového kouře by se žádný bollywoodský film neobešel. Možná právě proto viní Světová zdravotnická organizace Bollywood z toho, že kouření tolik zpopularizoval, dodává indický list Times of India.

Renata Havranová, Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme