Zahraniční tisk o jasném NE Nizozemců euroústavě
Nizozemské NE euroústavě bylo ještě silnější než to francouzské. "Přirovnání Guantanáma ke gulagu je trestuhodné", tvrdí severoamerický ministr obrany Rumsfeld. Indie zakázala kouření ve filmech a televizních šou. To jsou některá témata, kterými se dnes zabývá zahraniční tisk.
Již druhý stát odmítl v referendu evropskou ústavu. Nizozemské "NE" bylo navíc ještě hlasitější než to francouzské; 62 procent voličů se včera dostavilo k volebním urnám a z nich 62 procent euroústavu odmítlo. Podle místního deníku Trouw včerejší referendum ukazuje, jak se politické elity vzdálily od plnění skutečných potřeb a přání občanů.
Jasným odmítnutím euroústavy vzkázali lidé svým politikům, že mezi nimi existuje velká propast. Naše demokracie selhává v plnění přání a potřeb voličů, to je hlavní závěr ze včerejšího referenda, myslí si deník a pokračuje: Nizozemci neodmítli Evropu, ale ve včerejším hlasování dali jasně najevo, že se vážně zajímají o její rozvoj a není jim jedno, jakým směrem se Evropa vydá, konstatuje nizozemský Trouw.
Další americký politik se ohradil proti zprávě organizace Amnesty International, která obviňuje Spojené státy z porušování lidských práv a věznici Guantanámo dokonce přirovnává ke gulagu v bývalém Sovětském svazu. Ministr obrany Rumsfeld odsoudil přirovnání ke gulagu a označil je jako "trestuhodné", uvádí list New York Times.
Pravdou ovšem zůstává, že Spojené státy drží na Guantanámu asi 520 vězňů, mnozí z nich jsou ve vězení už více než tři roky bez jakéhokoliv obvinění, dodává deník. Amnesty International navíc upozorňuje na skutečnost, že právě Donald Rumsfeld podepsal v prosinci 2002 memorandum, které povolilo používání nelegálních výslechových praktik, jakým je například dlouhodobá izolace, nedobrovolné obnažování anebo zastrašování pomocí psů, dodávají newyorské Timesy.
Slovenské deníky přinášejí rozsáhlé zpravodajství o neobvyklém postupu policie. Ta usvědčila objednavatele vraždy tím, že zinscenovala smrt advokátky a únos podnikatele. Média se zamýšlejí, zda fingováním trestných činů nepřekročila policie pravomoce a především hranici etiky.
Pravda pod titulem Divadlo s vraždou připouští, že při záchraně lidských životů odhalováním nájemných vrahů a jejich objednavatelů jsou přípustné i nadstandardní prostředky. Víc z komentáře vybrala zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová:
Indická vláda zakázala kouření ve filmech a v televizních šou z produkce Bollywoodu, což je obdoba amerického filmového ráje Hollywood. Indická vláda se tak rozhodla rázně zatočit i s nepřímou reklamou na kouření a posílit tak protitabákový zákon, píše k tomu indický list Times of India.
Zákaz se vztahuje třeba i na záběry cigaretové krabičky. Film, který zákaz poruší, pak bude muset vždy před začátkem pustit sérii zdravotních varování o škodlivosti kouření. Bollywoodští herci i režiséři se teď obávají, že kvůli zákonu ztratí filmy svoje kouzlo.
Vždyť až dosud cigareta pomáhala ztvárnit charakter hrdiny a bez cigaretového kouře by se žádný bollywoodský film neobešel. Možná právě proto viní Světová zdravotnická organizace Bollywood z toho, že kouření tolik zpopularizoval, dodává indický list Times of India.