Zahraniční tisk o ochraně osobních údajů i Harry Potterovi

I Slováci bojují s ochranou osobních údajů. Celý svět se raduje z nového Harryho Pottera. Vzpomínky na dětství ožívají v Disneylandu. To jsou témata, kterým se věnuje dnešní výběr ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nejen u nás se často diskutuje o problému ochrany osobních údajů. Jejich distribuce by se měla do jisté míry kontrolovat, přiznává slovenský deník Sme. Ale způsob, jakým Úřad na ochranu osobních údajů interpretuje zákon, je podle listu přinejmenším podivný. Zdá se, že se snaží omezit právo veřejnosti na informace. A zároveň vytváří prostor pro zneužívání veřejných financí.

Jistému bratislavskému starostovi poskytl písemné vyjádření, že nemusí zveřejňovat své poslanecké odměny. Jinde zase zakázal uvádět na internetu jména osob, které odkupují městské nemovitosti. Kouzlu výroků tohoto úřadu podléhá stále více měst a samospráv. Za špatný výklad ale může i špatný zákon. Poslanci by si měli během prázdnin rozmyslet, jestli by náhodou nebylo lepší vrátit se k jeho podobě před novelou. Ale my zkrátka můžeme jen čekat, stěžuje si deník.

Londýnský večerník Standard se vrací k teroristickým útokům v článku nazvaném "Po truchlení - tvrdé otázky". Vybíral z něj náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z večerníku Standard

Nový Harry Potter vzbudil ohlas na celém světě. Indické noviny The Hindu poukazují na to, že kritici to s Rowlingovou nemají snadné. Nemohou se dohodnout, kam přesně její knihy žánrově patří. Často říkají, že jejich kvalita zaostává za současnou světovou prózou. Navíc je Harry Potter příliš silně zakořeněn v prostředí typicky britské internátní školy. Všechny čaroděje a další postavy knihy už dávno překonali třeba Tolkien či Lewis. Ale ať si říkají, co chtějí, Harry Potter trhá všechny rekordy.

S novou knihou se autorka ocitá na pomyslné křižovatce. Na počátku oslovila hlavně ty nejmenší čtenáře. Další díly už byly důmyslnější. Morální zápletka přestala být čistě černobílá. Rowlingová si získala řadu příznivců z řad starších čtenářů, kteří očekávají složitější příběh. Uvidíme tedy, komu se autorka tentokrát rozhodla vyhovět, píše The Hindu.

Deník Berliner Zeitung připomíná zítřejší padesátileté narozeniny zábavního parku Disneyland. Kdo atrakci v Kalifornii navštíví, vrátí se zpátky do dětství. Disneyland je hloupý a zároveň pekelně chytrý. Je to nejošklivější i nejkrásnější dílo dvacátého století. Střetává se tu minulost s přítomností a budoucností. Vzpomínky na dětství se tu mísí s vyhlídkami na lepší budoucnost, kterou může zajistit technický pokrok, zasnily se dnešní Berliner Zeitung.

Vít Pohanka, Zuzana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme