Zahraniční tisk o předvolební kampani v Německu

Většina evropských deníků komentuje oficiálně zahájenou předvolební kampaň v Německu. Podle britského listu The Independent je výsledek voleb pro Německo důležitý, protože rozhodne o tom, jaké priority budou pro další čtyři roky rozhodující.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vítězství Stoibera a jeho pravého středu bude znamenat, že Německo hledá změnu, kterou Schöder nenabídl. Nelze to ale chápat, že v Evropě narůstá vlna pravicového extrémismu a že idea sociálního státu je zapomentua. Stoiberovo vítězství může také pomoci britskému premiéru Blairovi, který vidí Evropu jako svaz suverénních států.

Podle Independentu Schrödera v souboji s Edmundem Stoiberem znevýhodňuje stav ekonomiky. Bylo by však předčasné ho odepisovat. Kancléřovi by podle listu mohlo pomoci jediné slovní škobrtnutí soupeře. Pak by Stoiberovi mohlo o to více přitížit, že na domácí ani zahraniční scéně ještě neprošel mnoha zkouškami.

Německý deník Berliner Zeitung soudí, že Schröderovi sociální demokraté ztratili směr a potácejí se v nejistotě. SPD skutečně neví, co chce a reaguje stále zoufaleji na vnější dráždivé podněty. Za všechno podle listu mohou tíživé vztahy mezi stranou a jejím vůdcem, tedy kancléřem Schröderem, ale také politické chyby z minulosti a řada skandálů, do nichž se ministři zapletli.

Členové SPD nyní jen doufají, že neoblíbenost Edmunda Stoibera donutí voliče na poslední chvíli změnit názor. SPD tak může vyhrát volby díky slabostem soupeře, a ne svým schopnostem.

Mnichovský Süddeutsche Zeitung se domnívá, že ústředním tématem německé předvolební kampaně je úmysl Spojených států zaútočit na Irák. Je to jasné, v této volební kampani sehraje svou roli zahraniční politika, a zvláště případná americká akce proti Iráku. Kancléř Schröder a jeho strana se tomuto tématu nevyhnou, i když Stoiber před zatahováním iráckého konfliktu do kampaně varuje, uzavírá deník.

Palestinsko izraelskému konfliktu se věnuje článek polského deníku Rzeczpospolita. Jeho autor na základě vlastních zážitků dochází k závěru, že pravda v této válce dvou národů nestojí jen na jedné straně. Z článku cituje náš varšavský zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák cituje z polského tisku

Výsledky průzkumu předvolebních preferencí, ve kterém kleslo Hnutí za demokratické Slovensko pod historickou dvacetiprocentní hranici, a nová strana Ivana Gašparoviče Hnutí za demokracii získala 9 procent, vyvolaly velkou polemiku. Podle slovenského deníku Sme pomohl náznak přijatelného výsledku ve volbách dokonce slovenské koruně, která posílila. Nad situací se zamýšlí i komentář dnešního vydání deníku Pravda, ze kterého cituje naše zpravodajka na Slovensku Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Pravda o předvolební situaci

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme