Zahraniční tisk o volbě prezidenta v Čečensku

Volby prezidenta v Čečensku, republikánský sjezd v New Yorku a únos francouzských novinářů v Iráku, taká jsou hlavní témata pondělního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Čečna má nového prezidenta, hlásá ruská Gazeta den poté, co byl zvolen policejní generál-major Alu Alchanov. Nastoupil po zavražděném Ahmadu Kadyrovi a všechny militantní skupiny mu přísahaly smrt. To už je v Čečensku taková tradice.

A možná, že se výhružky povstalců splní. Alchanov je totiž dost flegmatický vládce a jako takový bude pro čečenské vzbouřence jednoduchým cílem. Bývalý generál-major to ale ví a nenechá se tím vyvést z míry. Když mě zastřelíte, jednoduše na moje místo přijde někdo jiný, vzkazuje vzbouřencům.

Z dálky se na čečenské volby dívá španělský El Pais. Všímá si bombového útoku, který při volbách ohrozil Grozný. V Čečensku prostě nejsou podmínky pro demokratické volby, píše list. Potvrzuje to i fakt, že žádný ze sedmi kandidátů nebyl pro nezávislost Čečenska.

Kreml nemá žádnou čečenskou politiku, takže rebelové budou bojovat, dokud nakonec nezvítězí, kritizuje dál El Pais. A dokud budou Evropané strkat hlavu do písku tak, jako dosud, v Čečensku se nic nezmění. Volby nevolby.

Americký deník Washington Post komentuje sjezd republikánů v newyorské Madison Square Garden. Kongres provázejí protesty v ulicích. Uvnitř to ale taky nebude zrovna jednoduché. Sjezd vlastní strany bude pro prezidenta Bushe, jako pro všechny pokračující prezidenty, daleko těžší než televizní debaty s oponentem. Na rozdíl od demokratického kandidáta Kerryho stojí za Bushem čtyři roky práce. Jeho straničtí kolegové tak můžou hodnotit. Splnil svoje sliby? Reprezentoval nás dobře?

Jisté je, že se republikánský prezident, díky okolnostem, zachoval jinak, než jak hlásal jeho program. Na druhou stranu to může znamenat velkou flexibilitu a schopnost improvizovat. Největším kamenem úrazu bude asi Bushova finanční politika. Jeho otec vždycky říkal, důležitá je vůle a pak teprv peněženka. Jenže Bush mladší nemá žádnou vůli k reformám a v peněžence už mu díky tomu nezbyl ani dolar. I o tom bude republikánský kongres. Dodává Washington Post.

Polský deník Rzeczpospolita se ve svém komentáři zamýšlí nad pohnutkami teroristů, kteří v Iráku unesli dva francouzské novináře. List připomíná, že Francie není součástí koalice vedené Spojenými státy a přece se stala objektem vydírání teroristů.

Únos francouzských novinářů je vzhledem k podmínkám kladeným teroristy bezprecedentní. Poprvé se týkají vnitřní politiky země, ze které rukojmí pocházejí. Požadavek zrušení předpisů proti nošení muslimských šátků ve školách znamená zásah do právního řádu této země. Francie nejen že není členem koalice působící v Iráku, ale je i jejím zavilým kritikem. Odmítá tažení proti islámskému terorismu, které Amerika vyhlásila po útocích 11.září.

Podle názorů, které ve Francii převažují, by se mohlo zdát, že právě americká politika ve značné míře sama vyprovokovala takové ohrožení. Požadavek, který se týká vnitřní francouzské politiky ale znamená, že cílem teroristů je zavedení islámského pořádku všude tam, kde muslimové žijí. Máme tedy co dělat s ideologickou válkou převlečenou za válku náboženskou, píše Rzeczpospolita a uzavírá: Muslimští teroristé se naučili, že jejich metoda slaví úspěch. Nejmarkantnější bylo stažení španělských vojáků z Iráku po atentátech v Madridu. Eskalace požadavků islámských teroristů ukazuje, kam taková politika vede.

Olympijské hry v Aténách skončily. Jak je hodnotí evropské deníky? Podle rakouského Die Presse byla letní olympiáda skoro perfektní. Jedna z nejúspěšnějších v historii. Významná třeba byla účast i výkon iráckého fotbalového týmu. Málokdy se stane, že sport opravdu dává lidi do hromady, jak zní jeden z~jeho ideálů. Tady to najednou šlo. Lidé si dokázali být blízcí bez ohledu na nenávist a krvavé války, které mezi nimi stojí.

Německý Franfurter Allgemaine Zeitung už tak nadšený není. Konečný verdikt po šestnácti zajímavých dnech zní: uspokojivé. Organizace a bezpečnost byla dobrá. Horší to bylo s uměleckým dojmem. Ten většinou tvoří atmosféra ve městě a sportovní fanoušci. Aténskou náladu by německý deník ocenil jako dostatečnou.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme