Zákroky barmských sil proti demonstrantům se přiostřují

Při útoku barmských bezpečnostních sil zahynul první cizinec. Muž z Japonska byl zastřelen v centru Rangúnu, kde dali policisté a vojáci demonstrantům ultimátum k rozchodu. Napětí panuje i v dalších částech největšího města Myanmaru, odkud se také ozývá střelba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

barmská policie zasáhla proti mnichům

barmská policie zasáhla proti mnichům | Zdroj: ČTK

Asi padesátiletý muž, jehož smrt potvrdilo už i Tokio, byl zabit u pagody Schulei, kde v minulých dnech většina protestních průvodů končila. Ještě před tím vyzvali policisté a vojáci všechny, aby se do deseti minut rozešli, jinak zasáhnou.

Lidé se po tomto útoku stáhli do okolních ulic. Napětí nyní panuje u mostu Pan Sodan, kde je v současnosti na 30 tisíc demonstrantů a kde policisté začali střílet automatickými zbraněmi. Mrtvých tak bude zřejmě více.

K neobvyklé situaci došlo v městě South Okalapa. Tamní klášter ráno napadly a vyplenily desítky vojáků, kteří také zadrželi většinu mnichů. Bezpečnostní jednotky se kolem oběda vrátily, aby zatkly i představeného kláštera. Místní obyvatelé, pobouření násilnou akcí, je však obklíčili. Jsou jich desetitisíce a odmítají se rozejít, a to i přes varovné výstřely do vzduchu.

Rada bezpečnosti OSN vyjádřila znepokojení nad děním v Barmě. Tamní vojenský režim ale neodsoudila a neuvalila na něj sankce, jak to požadovaly západní mocnosti. Rezoluci totiž zablokovala Čína.

Západní státy vyvíjejí na Barmu tlak dlouhodobě, především kvůli zadržované opoziční vůdkyni Su Ťij. Generální tajemník OSN chce do země vyslat zvláštního zmocněnce Ibrahíma Gambarího. Ten dostal od Rady bezpečnosti plnou důvěru, kterou tlumočil britský vyslanec v OSN John Sawers.

"Všichni podporujeme profesora Gambarího, aby se vydal do Barmy jako zástupce generálního tajemníka. Doufáme, že tamní úřady povolí, aby se jeho návštěva uskutečnila okamžitě a aby mohl vidět všechno, co potřebuje, včetně Su Ťij. Myslím, že vojenský režim v Barmě by měl také věnovat pozornost tomu, co řekl generální tajemník Valnému shromáždění - totiž že doba beztrestnosti pominula a lidé budou za své jednání pohnáni k zodpovědnosti," řekl Sawers.

Robert Mikoláš, Adam Weiss, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme