Zaměstnanci největšího izraelského letiště zdrželi stávkou tisíce lidí

Tisíce poutníků a turistů včera uvízly na izraelském mezinárodním letišti v Tel Avivu. Tamní odboráři vyhlásili stávku tak nečekaně, že se na ni cestující ani nemohli připravit. Mnoho pasažérů se možná ani do této chvíle nedostalo domů, protože jim v Evropě a v Americe uletěly návazné spoje. Zaměstnance letiště přitom vehnal do stávky zajímavý spor se zaměstnavatelem a s vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poloprázdné letiště | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Skupina italských turistů zpěvem v letištní hale uchvátila stovky dalších pasažérů. Jak ale říká pan Lorenzo, zpěv je pouze obranou před přívalem beznaděje. „Chceme se vrátit do Itálie, co nám tedy zbývá, než si zpívat? Čekáme tady už od rána a vztekem si nijak nepomůžeme.“

Po letištní hale jezdí muž s vozíkem a rozdává utahaným lidem láhve s pitnou vodou. Některé ženy na podlaze přebalují mimina, jiné kojí. Bezradní jsou i cestující mířící do Prahy, jako třeba Renata Brudňáková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Břetislava Turečka z letiště v Tel Avivu

„Máme letět v 5:40 s El Al, ale žádné informace zde nejsou, Čeká tady celá hala, takže čekáme dál.“

Stávka přišla v pondělí ráno jako blesk z čistého nebe. Místní televizní novinář Boris Štern je přesvědčený, že protest letištního personálu je oprávněný.

„Ti lidé si dávali peníze do penzijního fondu. Mezitím soud nařídil, že letiště musí zaplatit jednu a čtvrt miliardy dolarů obyvatelům okolních měst a vesnic. Jako odškodné za to, že trpí v důsledku provozu letadel a jejich domy ztrácejí na ceně. No a vláda se rozhodla, že peníze na tuto kompenzaci vezme z penzijního fondu zaměstnanců letiště.“

Někteří cestující vsadili na novou letenku, jiní nepřestávají doufat. A najednou je to tady. Letiště oznamuje, že stávka po osmi hodinách skončila.

Poradkyně izraelského ministra dopravy Zina Rojtmanová vysvětlila, že než se podaří všechny cestující vypravit, bude to trvat dlouhé hodiny, možná celou noc. A kdo tentokrát vyhrál? Zaměstnanci letiště - vláda bude muset vzít peníze jinde, než z jejich penzí!

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme