Na západě Slovenska se zřítilo malé letadlo. Z tříčlenné posádky nikdo nepřežil, zřejmě šlo i o Čechy

Při nehodě malého českého letadla na západě Slovenska zemřely všechny tři osoby na palubě. Informovala o tom v pátek slovenská policie a hasiči. Podle listu Nový čas a televize Markíza zahynuli dva Češi a slovenský pilot, který žil v Česku. Policejní mluvčí Zlatica Antalová uvedla, že totožnost posádky se zatím nepodařilo definitivně určit, ve vraku stroje podle ní zemřeli pravděpodobně tři muži.

Bratislava (Aktualizováno: 19:44 27. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícené letadlo, které spadlo na západě Slovenska u vesnice Mokrý Háj | Foto: Hasičský a záchranný zbor SR

Také mluvčí českého ministerstva zahraničí Eva Davidová ČTK sdělila, že s jistotou je zatím potvrzena pouze identita pilota, slovenského občana.

Opilí čeští diplomaté měli při nehodě nabourat čtyři zaparkovaná auta. Případ vyšetřuje policie

Číst článek

Markíza původně informovala, že při nehodě patrně zemřel manželský pár z jihu Slovenska. Mluvčí hasičů Katarína Križanová sdělila, že čtyřmístné letadlo spadlo u vesnice Mokrý Háj nedaleko města Skalica, které leží u hranic s Českem. Stroj po pádu na zem začal hořet. Primátorka Skalice Anna Mierna na sociální síti napsala, že letadlo mělo technické potíže. Při pokusu přistát mimo letiště se stroj zachytil o blíže neupřesněné vozidlo a došlo k několika výbuchům.

Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal uvedl, že stroj letěl z Brna, informaci potvrdilo i tamní letiště. Podle údajů z leteckých radarů letoun startoval v Brně dopoledne, záznam o trase letu ale skončil ještě nad územím České republiky.

Šlo o letoun VUT100 Cobra od kunovické firmy Evektor, který vlastní brněnská společnost UNIS. Majitel společnosti Jiří Kovář řekl, že letadlo bylo v hangáru aeroklubu, jehož členové ho mohli za určitých podmínek využít pro svoji potřebu. Bylo tomu tak podle něj i v tomto případě. Předseda aeroklubu Pavel Imriš ČTK řekl, že se na žádost policie k letu ani k posádce nebude vyjadřovat.

Slovenská policie uvedla, že okolnosti nehody prověřuje. Při zjišťování totožnosti obětí slovenským kriminalistům pomáhají i jejich kolegové z Česka. Na místo neštěstí byli přivoláni i zástupci leteckého úřadu.

Ojedinělé nehody

K nejtragičtějším nehodám malých letadel s Čechy na palubě v zahraničí patří nehoda, při které v prosinci 2007 zahynulo na Ukrajině pět českých občanů, z toho dva piloti. Stroj Beechcraft C90 letící z Hradce Králové se zřítil nedaleko Kyjeva. V srpnu 2005 pak ve Švýcarsku zemřeli čtyři Češi při nehodě malé cessny, která se zřítila nedaleko švýcarsko-italské hranice. V únoru 2010 zemřeli v Německu nedaleko za českou hranicí dva muži - Čech a Slovák - při zřícení malého proudového letadla, které krátce před pádem provedlo nepovolený akrobatický manévr.

Tragické letecké nehody civilních strojů na Slovensku jsou v posledních letech spíše ojedinělé. Například v roce 2018 se zřítil lehký vrtulník, jeho pilot zahynul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme