Západní farmaceutické firmy prý testovaly léky na občanech NDR

Farmaceutické firmy ze Západu údajně ve velkém testovaly léky na pacientech v bývalém Východním Německu. Týdeník Spiegel přišel s údaji, které potvrzují dlouho tradované podezření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Užívání léků (ilustrační foto)

Užívání léků (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Na testování nových léků se dá vydělat. Dobře to věděli komunističtí lídři Německé demokratické republiky, kteří až do pádu berlínské zdi dávali k dispozici své občany západním farmaceutickým firmám - často bez jejich vědomí.

Z archivů tajné policie Stasi a východoněmeckého ministerstva zdravotnictví to vyčetl německý týdeník Der Spiegel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testování léků mluvil Pavel Novák

Podle něho koncerny testovaly ve více než 50 východoněmeckých nemocnicích přibližně 600 nových léků. Na několik z nich pacienti zemřeli.

V některých případech se pozůstalí dozvěděli až s velkým zpožděním, co jejich nejbližší vlastně zabilo.

Výměnný obchod

Na Východě měli koncem 70. let problémy s financováním zdravotnictví a hlavně s placením léčiv. A vedení NDR tak svým způsobem zpeněžilo pacienty.

Podle informací novinářů Spieglu při zkouškách léku Trental od firmy Höchst, která se později stala součástí koncernu Aventis, zemřeli ve východním Berlíně dva lidé. Další dva pacienti zemřeli na plicní klinice Lostau u Magdeburgu při testech léků na vysoký tlak Spirapril od firmy Sandoz.

Za jeden otestovaný lék zaplatily koncerny 800 tisíc marek.

Léky (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Většina experimentů se prováděla v rámci schvalování nových léků. Převážně šlo o psychofarmaka a léky na léčbu srdečních chorob a rakoviny.

Například dnes známá dopingová látka erytropoetin byla testovaná na 30 předčasně narozených dětech a daná farmaceutická firma měla za studii zaplatit 50 tisíc marek.

Otázkou zůstává, do jaké míry tušili všichni lékaři, kteří podávali pacientům léky, že jde o nevyzkoušené látky. V německé společnosti roste tlak na přísné vyšetření i případné odškodnění postižených lidí.

Poslanec CDU Bergner požaduje úplné objasnění této temné kapitoly, kdy východoněmečtí občané sloužili jako pokusná morčata. Podle něho šlo o naprosté ignorování lékařské etiky.

I další politici volají po trestní odpovědnosti a případném odškodnění.

Doutnající skandál

„Pokud by byly informace pravdivé, byl by to skandál,“ konstatoval ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zörner.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testování léků v bývalé NDR mluvili zpravodajka Klára Stejskalová a ředitel České asociace farmaceutických firem Emil Zörner

Podle jeho slov je testování léků na lidech řízeno přísnými etickými pravidly farmaceutických firem i pravidly zdravotnických zařízení. „Jen když je z obou stran klinická zkouška schválena, jen tehdy se může na pacientech provést.“

Samozřejmostí jsou nastavené mechanismy pro případ poškození pacienta.

„Okamžitě to zkoumá komise, která klinické zkoušky vede. A v případě, že poškození pacienta souvisí s lékem, musí se zkouška zastavit,“ zdůraznil Emil Zörner.

Milan Kopp, Pavel Novák, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme