Záplavy v Německu se dramatizují; Bratislava ušetřena

Povodňová vlna se šíří dále po toku Labe. Němečtí záchranáři prohrávají souboj se stoletou vodou. Ve městě Bitterfeldu v Sasku-Anhaltsku zaplavila řeka Mulde střed města dvoumetrovou povodňovou vlnou. Na jihu Braniborska překonalo Labe desetimetrovou hráz a vylilo se do města Mühlbergu. V oblasti už bylo nasazeno 10 tisíc příslušníků Bundeswehru. Největší obavu mají záchranáři z toho, že voda zaplaví i sklad chemičky v Bitterfeldu. V Drážďanech se naopak situace stabilizovala. Hladina se ustálila na 939 centimetrech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatopený Zwinger

zatopený Zwinger | Zdroj: ČTK

Pomoc postiženým slibuje jak vláda, v podobě daňových úlev, tak i leader pravicové opozice Edmund Stoiber. Ten navrhuje vytvoření fondu, který by poskytl ještě letos obětem záplav 2 miliardy eur. Kancléř Schröder ho okamžitě obvinil z toho, že zneužívá předvolební boj. Sám považuje katastrofu východního Německa za příležitost k zevrubné modernizaci bývalého komunistického území. Pomoc poskytlo také Švýcarsko, Luxemburk a NATO.

Otazníky panují nad jeho dalším stoupáním. Podle předchozích odhadů by Labe v Drážďanech mohlo vystoupat na 960 cm, což je téměř dvojnásobek oproti normálu. Meteorologové předpovídají deště a bouřky na příští týden.

Nadále velmi vážná je situace v saské metropoli Drážďanech, kde voda zalila zámek Zwinger s obrazovou galerií, Rezidenční zámek a Semperovu operu. Dobrovolníci pokračovali v budování ochranných valů z pytlů s pískem. Největší zkázu voda způsobila především v historickém centru Drážďan, které bylo po válce pracně obnoveno. Dále je ohrožena Míšeň a plánuje se částečná evakuace Magdeburku a Dessau. Bezprostřední nebezpečí hrozí nyní Bitterfeldu, kde je soustředěno na 350 podniků chemického průmyslu, mezi nimi i farmaceutický koncern Bayer. Řeka Mulde, přítok Labe, zde zaplavila části města až do výše dvou metrů.

Voda dále stoupá v městečku Mühlberg v Braniborsku, asi 50 kilometrů severně od Drážďan na toku Labe. Zde dosud stovka z 5300 obyvatel odmítá evakuaci. Na jihu Německa, podél Dunaje, byl odvolán stav pohotovosti ve všech zónách, které byly záplavami posledních dní zasaženy.

Rozsah škod zatím není možné odhadnout. Kancléř Schröeder zatím uvolnil finanční pomoc postiženým, 100 milionů EUR, a ministerstvo práce Spolkové republiky připravilo program pomoci. V krizových oblastech je nasazeno 6 tisíc vojáků. Do postižených oblastí dnes přijíždí spolkový prezident Johanes Rau.

U našich východních sousedů na Slovensku nezpůsobil Dunaj během páteční kulminace vážné újmy. Částečná evakuace postihla pouze předměstí Devín. V centru metropole začala hladina řeky postupně klesat z výšky necelých deseti metrů. Hlavní vlna se přesunula dál na jihovýchod, úřady ujišťují, že města a vesnice na dolním toku jsou mimo nebezpečí.

Kritickou situaci hlásí kvůli vzedmuté hladině Dunaje i maďarské město Visegrád. Voda ohrožuje na 200 domů, hotelů a restaurací a část královského paláce. V maďarské metropoli muselo být v včera evakuováno dalších asi 400 lidí na obou březích Dunaje a celkový počet evakuovaných v Budapešti již stoupl na 1430. V souvislosti s povodněmi či hrozbou zatopení je pro pozemní dopravu řada komunikací na severovýchodě Maďarska uzavřena.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme