Závazek USA chránit bezpečnost Izraele je pevný jako skála, řekl po příletu na Blízký východ Obama

Americký prezident Barack Obama přiletěl do Izraele. Zemi navštíví poprvé od svého nástupu do úřadu v roce 2009. Dvakrát také zamíří do Palestiny a v pátek odletí do Jordánska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama se vítá s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem

Americký prezident Barack Obama se vítá s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem | Zdroj: Reuters

Po příletu promlouval Obama k hostitelům. Mimo jiné prohlásil, že závazek Spojených států chránit bezpečnost Izraele je pevný jako skála.

Přivítat ho přišel prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahua. Ten zavtipkoval, že pokud chce Obama uskutečnit své přání a inkognito procestovat Izrael, má prý pro něj připravené nalepovací vousy. Po někdejším napětí není ani památky.

Vztahy mezi USA a Izraelem, které jsou vstřícné už desítky let, jsou podle profesora historie a politologie na bostonské univerzitě Igora Lukeše institucionální. „Nezávisí tolik na konkrétních osobnostech v Izraeli nebo ve Spojených státech. Jsou to prostě vztahy mezi dvěma spojenci,“ poznamenal.

Izrael a Spojené státy se označují za velké partnery. Zatímco Netanjahua byl za Obamou asi desetkrát, americký prezident v Izraeli nebyl za čtyři roky ani jednou. Byla to součást jeho politiky vůči izraelské vládě. Před čtyřmi lety byl v Egyptě, kde měl projev k celému arabskému světu, navštívil také Turecko.

S premiérem Netanjahuem měl Obama napjaté vztahy. Podle různých zákulisních zdrojů byl izraelský premiér pro americkou administrativu nedůvěryhodný politik, který navíc neprojevil skutečnou vůli o oživení mírového procesu s Palestinci, což je jeden z pilířů Obamovy zahraniční politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Baracka Obamy v Izraeli mluvil v Dopoledním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Izraelské vedení dává najevo, že se bude snažit s prominentním hostem mluvit hlavně o Sýrii a o Íránu, a ne o situaci na okupovaných územích.

Návštěvy ale využili Palestinci a nedaleko Jeruzaléma postavili, na jednom velmi kontroverzním území, kde Židé chtějí stavět nové osady pro tisíce osadníků, stanový tábor. Chtějí tím připoutat pozornost mezinárodních médií.

Palestinci trvají na tom, že mírový proces neobnoví, dokud Izrael nepřestane budovat nové osady na okupovaných území. Řada členů nové Netanjahuovy vlády říká, že na žádné omezení výstavby osad nekývnou.

Shodují se v pohledu na Írán a Sýrii

USA a Izrael se shodují v pohledu na Írán, který je podle nich velkým nebezpečím, byť nejsou žádné důkazy, že vyvíjí jadernou zbraň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vztahům USA a Izraele se věnuje v rozhovoru s Barborou Tachecí na Rádiu Plus také profesor historie a politologie na bostonské univerzitě Igor Lukeš

„Hlavně Izrael říká, že tomu tak je. Dává najevo, že už letos v létě by mohl sáhnout k ozbrojené akci proti Íránu. Dnes se tu v tisku objevily zprávy, že už i sami Američané mají prý plány cílených útoků na íránské území, které by prý neměly vyprovokovat rozsáhlý konflikt, což je jedna z obav odpůrců útoku,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Společný pohled mají i na Sýrii. Spojené státy jsou na straně opozice, ke které se přidávají extrémisté. Ti se stále přibližují k izraelské hranici.

“Jeden z článků tady nedávno popisoval, že zdejší činitelé budou po Obamovi chtít, aby jim dal zelenou k izraelským útokům na syrské území, které by zničily nebezpečné zbraně,“ popisuje Tureček.

Odmítnuté pozvání do parlamentu

Izraelci mimo jiné chtějí, aby Obama navštívil takzvaný Ocelový dóm – protiraketovou obranu, kterou se Izrael chrání před Palestinou.

„Pikantní je, že Obama nemá čas se jet podívat na skutečné pozice protiraketové baterie, takže jednu přivezou za ním dnes na letiště. Obama také odmítl pozvání do izraelského parlamentu, aby prý nenarušil svůj rovnovážný postoj ke zdejším aktérům,“ říká Tureček.

Samotné přípravy na příjezd americké delegace se přirovnávají k návštěvě George Bushe, který Izrael navštívil před pěti lety. Bezpečnost budou zajišťovat tisíce policistů a tajných agentů.

Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahua | Foto: Reuters

Uzavřena bude dálnice od letiště do Jeruzaléma, po které přitom Obama ani nepojede. Poletí vrtulníkem a jen doprovod a Izraelci pojedou po uzavřené dálnici.

Velkým bezpečnostním rizikem je přesun Obamy na okupovaná palestinská území, ve čtvrtek do Ramalláhu, v pátek do Betléma – do chrámu Narození Páně.

Izraelci mají pro amerického prezidenta připraveno několik darů. Nejvíce se mluví o mikroskopickém nanočipu od premiéra Netanjahua, který je vyroben ze zlata. Je na něm vypálená deklarace nezávislosti jak Spojených států, tak Izraele.

Dary dostane celá Obamova rodina včetně psa, pro kterého je připraven gumový hamburger na hraní.

Jan Prokeš, Břetislav Tureček, Michaela Vydrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme