Železniční neštěstí v Dánsku: soupravu zasáhly předměty z protijedoucího vlaku, šest lidí zemřelo

Policista nedaleko místa vlakového neštěstí. | Foto: Michael Bager/Ritzau Scanpix | Zdroj: Reuters

Šest lidí přišlo ve středu o život při vlakovém neštěstí na mostě, který spojuje dánské ostrovy Sjӕlland a Fyn. 16 lidí je zraněných, nikdo z nich ale není v kritickém stavu. Dánská agentura Ritzau napsala, že jde o nejhorší vlakové neštěstí v Dánsku od roku 1988. Podle úřadů nehodu způsobily předměty na kolejích, které popadaly z vlaku jedoucího v opačném směru, informuje agentura Reuters.

Aktualizováno Kodaň (Aktualizováno: 18:34 2. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak se 131 cestujícími a třemi členy posádky musel na mostě podle sdělení policie prudce brzdit, když byl zasažen předměty, které odlétávaly z nákladního vlaku. Ten projížděl v opačném směru a převážel patrně mimo jiné nejméně jeden kamionový návěs s nákladem lahvových přepravek.

„Najednou se vlak začal třást. Podíval jsem se z okna a viděl jsem jiskry. Pak se všechna okna začala třást a k nám létaly skleněné střepy. Pak všechno zčernalo,“ cituje 19letého Simona Tønderinga, který vlakem cestoval, dánský deník Politiken. „Ozvalo se hlasité bouchnutí a potom se vlak zastavil,“ popsal jiný svědek pro televizi TV2.

V oblasti, kde k nehodě došlo, panuje ve středu větrné počasí. Vlak mířil do dánské metropole Kodaně, jež leží na ostrově Sjӕlland. Evakuace pasažérů pokračují, nepříznivé počasí komplikovalo i záchranné akce.

Svědek, kterého cituje deník Politiken, popsal, že se s ostatními ze svého vozu ve střední části vlaku snažili dostat do přední části, kde byla situace závažnější. Podle jeho slov museli přecházet přes těla obětí, aby se dostali k raněným. Zároveň dodal, že tři vozy byly zasaženy několika předměty.

Z fotografií a kamerových záznamů je zřejmé, že nákladní vlak převážel zboží dánského pivovaru Carlsberg. Mluvčí společnosti potvrdil, že vlak převážející zboží z pivovaru ve Fredericii do Kodaně, byl do nehody zapojen. 

Nedaleko místa nehody ve městě Nyborg bylo otevřeno centrum, kde mohou pasažéři vyhledat pomoc specialistů. „Policie otevřela pro pasažéry vlaku evakuační centrum v Nyborgu. Na místě pracuje tým psychologů a sociálních pracovníků,“ napsala policie na twitteru.

Policie také všem pasažérům vlaku doporučila, aby kontaktovali své blízké a dali jim vědět, že jsou v pořádku.

Vlak havaroval na mostě, který vede přes průliv Velký Belt a spojuje ostrovy Sjaelland a Fyn. | Foto: Michael Bager/Ritzau Scanpix | Zdroj: Reuters

Na tragickou nehodu už reagovala také dánská královna Margrethe. „Mé myšlenky a moje nejhlubší soustrast patří jak pozůstalým a jejich rodinám, tak zraněným,“ uvedla panovnice v prohlášení zveřejněném na webových stránkách královského paláce.

Své vyjádření připojil i premiér Lars Lökke Rasmussen. „Zcela obyčejní Dánové, kteří byli na cestě do práce či domů z vánočních prázdnin, přišli o život. Je to velmi smutné,“ poznamenal.

Uzavřeno pro auta

Osmnáctikilometrový most, který vede přes průliv Velký Belt a spojuje ostrovy Sjaelland a Fyn, je určen jak pro železniční, tak i pro silniční dopravu. Kvůli silnému vichru byl ale most v době vlakového neštěstí pro automobily uzavřen. V současnosti je uzavřen jen pro vlaky, auta mohou podle policie projíždět omezenou rychlostí.

Pro auta je uzavřen také most přes úžinu Öresund, jenž je spojnicí mezi Dánskem a Švédskem, píše agentura DPA.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme