Zemětřesení v Christchurch: Pod sutinami jsou uvězněny stovky lidí

Dnešní zemětřesení v novozélandském městě Christchurch je zřejmě nejhorší v celé historii Nového Zélandu. Ve dvě hodiny odpoledne místního času nastaly ve městě otřesy, které dosáhly 6,3 stupně Richterovy škály a vyžádaly si zatím 65 lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení Christchurch | Zdroj: ČTK

Počet obětí se ale bude zvyšovat. Stovky lidí jsou stále uvězněny pod sutinami. Podle odhadů může počet obětí dosáhnout až tří set.

„Všechno kolem mě začalo padat na zem. Kolem byl velký rámus a pak jsem slyšel lidi venku křičet. Zdi se neuvěřitelně třásly. Náš dům zůstal naštěstí stát. Takhle silné zemětřesení tady nepamatujeme. Je to zničující, prostě opravdová katastrofa,“ popsal otřesy obyvatel města Christchurch Kventin.

Starosta města Bob Parker přirovnal stav města k válečné zóně. Nejvíce je postižené samotné centrum města, zřítila se například i část ikonické katedrály města. Úřady se obávají následných otřesů dnes v noci. Centrum města se tak stalo městem duchů, říká český obyvatel Christchurch Richard Kvěch:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový Zéland.mp3

„Šli jsme se podívat do města, jak to tam vypadá. Je to všechno orámované páskami, armáda do centra nikoho nepustí.“

Zemětřesení není na Novém Zélandu nijak výjimečným jevem. Poslední velké zemětřesení zažil Christchurch loni v září. Tehdy se zemětřesení jako zázrakem obešlo bez obětí na životech. To se bohužel nedá říci o dnešní katastrofě.

„Když se člověk podívá lidem do očí, vidí hrozný strach. Lidé se vrací z práce, snaží se dostat domů a snaží se kontaktovat svoje rodiny. Ptají se druhých, zda něco nepotřebují. Jsou v zásadě pořád stejně milí,“ dodává Kvěch, podle kterého otřesy pokračují i v těchto hodinách:

„Další šoky po hlavním otřesu následují. V průběhu hodiny jsou cítit dva až tři otřesy. Člověk se snaží být co nejblíže u dveří. Vláda doporučuje, aby všichni zůstali doma, aby zbytečně nikam nevyjížděli, protože všechny silnice jsou kvůli dešti pod vodou a na ulicích je spoustu bahna.“

Místní úřady obyvatele varují před vycházením z domova a vydávají instrukce pro následné otřesy. Ve městě probíhají záchranné práce, pomoc speciálních jednotek přislíbila také Austrálie. Práci záchranářů komplikuje tma a také silný déšť.

Mezi oběťmi nejsou podle zjištění úřadů žádní čeští občané.


Zvětšit mapu

Tereza Schejbalová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme