Zítra proběhnou první volby v historii samostatné Černé Hory

Černá Hora, nejmladší evropský stát, se připravuje na své historicky první parlamentní volby. Ty zítra rozhodnou, který ze dvou hlavních politických bloků bude stát v čele země příští čtyři roky. Zda to bude proevropská koalice vedená současným premiérem Milo Djukanovičem nebo opoziční prosrbsky orientované strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň v Černé Hoře

Předvolební kampaň v Černé Hoře | Zdroj: ČTK

Přesně o půlnoci skočila v Černé Hoře předvolební kampaň. V zemi jsou už domácí i zahraniční pozorovatelé, včetně zástupců OBSE a Evropského parlamentu. Ti budou dohlížet na regulérnost voleb, ze kterých vzejde nová černohorská vláda.

Očekává se, že nová vláda se zasadí o obnovení asociačních rozhovorů s Evropskou unií, které byly přerušeny v květnu letošního roku kvůli neochotě Srbska vydat válečné zločince Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii, a o uklidnění rozjitřené atmosféry v etnicky pestrém nově vzniklém státě. Podle dosavadních prognóz by měl přesvědčivě zvítězit dlouholetý černohorský politický vůdce Milo Djukanovič. Jakýkoli jiný volební výsledek by byl považován za ohromnou senzaci.

Milo Djukanovič, který byl nepřetržitě od roku 1991 buď prezidentem nebo premiérem Černé Hory, vstoupil do letošní předvolební kampaně v čele "Koalice pro evropskou Černou Horu - Milo Djukanovič", složené z vládních stran - Djukanovičovy Demokratické strany socialistů a Sociálnědemokratické strany.

Hlavním politickým rivalem by měly být Spojené opoziční subjekty - Socialistická lidová strana Djukanovičova tradičního rivala Predraga Bulatoviče, Národní strana Predraga Popoviče a Demokratická srbská strana. Výraznější podporu podle průzkumů má i nově vzniklé Hnutí pro změny Nebojši Medojeviče, či "Srbská kandidátka", složená ze srbských politických stran. Složení parlamentu bude zřejmě velmi pestré, protože pro vstup do Skupštiny platí v Černé Hoře pouze tříprocentní hranice.

O nezávislosti na Srbsku rozhodli občané jihobalkánského státu v referendu letos v květnu. Za 192. člena OSN byla země přijata na konci června. V zemi se 620 tisícovou populací se k černohorské národnosti hlásí 43 procent obyvatel, mezi největší národnostní menšiny pak patří Albánci, Chorvaté, Bosňáci a především Srbové, kteří tvoří asi třetinu všech obyvatel.

Marie Matúšů, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme