asistence

asistence v textech na iROZHLASU

|Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

V Česku pracuje prvních pět sexuálních asistentek pro hendikepované

Česko má prvních pět sexuálních asistentek pro lidi s postižením. Ženy, které proškolila organizace Rozkoš bez rizika, se můžou klientů dotýkat, mít s nimi sex, ale třeba také pomáhat párům se začátkem intimního života. Za poskytované služby zákazníci ženám zaplatí. Sexuální asistence funguje hned v několika západoevropských zemích, třeba ve Švýcarsku, Německu nebo Dánsku.

|Petra Benešová, mad |Zprávy z domova

Na základních školách přibývá cizinců. Peníze na jejich doučování získávají školy obtížně

České základní školy vzdělávají každým rokem stále více cizinců. Zatímco před deseti lety do lavic usedalo dvanáct tisíc dětí ze zahraničí, dnes je jich o tři tisíce více. Školy navštěvují nejčastěji Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Učitelé si stěžují, že jim chybí asistenti, kteří dětem pomůžou ve výuce. Stát sice na vzdělávání cizinců přispívá a vypisuje dotační programy, pedagogům ale chybí větší finanční podpora, kterou by na děti dostávali automaticky.

V moravskotřebovské knihovně doporučuje četbu babička. S dětmi i zpívá a hraje

|Marína Dvořáková, Věra Pavlasová |Regiony

Každý dospělý si jistě hřeje vzpomínky na chvíle strávené u babičky. Děti v Moravské Třebové si jednou budou moci zavzpomínat i na babičku, se kterou tráví jednou týdně odpoledne v tamní knihovně. Není to sice jejich vlastní babička, ale pobaví je a plně se jim věnuje. Poradí třeba i to, jakou knihu si půjčit a přečíst, s dětmi si zazpívá i zahraje na zajímavé hudební nástroje.

|Ivan Kytka, Lenka Rafaelová |Zprávy ze světa

Debata o eutanazii rozděluje Británii

V Británii se rozproudila debata o euthanasii. Nově ji přiživil moderátor britské zpravodajské stanice BBC Ray Gosling, když se přiznal, že udusil svého přítele, který umíral na AIDS. "Trpěl příšernou, příšernou bolestí," popisuje sedmdesátiletý novinář. "Lékaři mi řekli, že už se nedá nic dělat. Měli jsme mezi sebou dohodu, že když to dojde tak daleko, tak ukončím jeho život. A tak jsem to udělal," řekl Ray Gosling.