Sucho má vliv jednak na nedostatek vody v zavlažovacích kanálech pro rýžová pole, ale způsobuje také výrazné vysychání řek. Většina dostupné vody zároveň míří na jih do turistických destinací.
Bali se v sobotu odstřihne od internetu. Jeho obyvatelé chtějí v poklidu oslavit nový rok. Úřady na Bali proto vyzvaly operátory, aby na 24 hodin přerušily internetové připojení v mobilech.
Po třech dnech byl ve středu odpoledne místního času (ráno středoevropského času) obnoven provoz na mezinárodním letišti na indonéském ostrově Bali. Letiště bylo uzavřeno kvůli popelu ze sopky Agung.
Popel ze sopky Agung dál stoupá k obloze. Řada resortů je zavřená, letadla nelétají, úřady evakuují na 100 000 lidí. Přinášíme svědectví Petra Ocáska, který na Bali momentálně pobývá.
Asi 6000 lidí uvízlo podle agentury DPA na mezinárodním letišti na indonéském ostrově Bali. Indonéské úřady už také nařídily evakuaci asi 100 tisíc obyvatel okolí sopky Agung na Bali.
Po erupci sopky Agung na ostrově Bali úřady vyhlásily nejvyšší varování pro letecké společnosti. Evakuovaly zároveň obyvatele z okruhu 7,5 kilometru od sopky. Některé aerolinky už zrušily své spoje.
Narůstající seizmické otřesy a kouř stoupající z vrcholu sopky Agung na Bali napovídají, že erupce bezprostředně hrozí. Listu Z okolí vulkánu bylo evakuováno téměř 100 000 lidí.
Desítky tisíc lidí evakuovaly indonéské úřady kvůli aktivitě sopky Mount Agung na ostrově Bali. Do provizorních přístřešků museli odejít lidé, kteří žijí v okruhu 12 kilometrů od vulkánu.
Expedice Trabantem napříč Tichomořím je na indonéském ostrově Bali. Pro některé by to byla dovolená snů. Ležet na písečné pláži, pozorovat azurové moře a užívat si luxusní ubytování. Jenže výprava poznává ostrov trochu jinak. Cestovatelé projíždějí jeho hornatou částí a brzdí je hustá doprava.
Raung a Gumalama. Tato dvě jména si asi budou dlouho pamatovat lidé v Indonésii nebo v Austrálii. Nazývají se tak sopky, kvůli kterým se skoro zastavil letecký provoz nad Indonésií. Sopečný popel poškozuje motory letadel, a proto se nad velkou částí oblasti nelétá. Přitom jsou tam v pohybu miliony lidí. Dnes totiž končí postní měsíc ramadán a to je i v nejlidnatější muslimské zemi Indonésii velký svátek.
Soud na ostrově Bali udělil za pašování drog britské občance mnohem tvrdší trest, než žádala obžaloba. Za pašování kokainu dostala trest smrti. Zadržena byla při rutinní prohlídce vloni v květnu.
Lidskost zvítězí nad nenávistí. S tímto vzkazem vystoupili účastníci smutečního obřadu na Bali, kteří uctili památku obětí teroristického útoku z 12. října 2002. Islámští extrémisté před deseti lety zabili na tomto indonéském ostrově 202 převážně zahraničních turistů, dalších 240 lidí utrpělo zranění. Smuteční hosty ale hlídaly tisíce policistů a vojáků včetně ostřelovačů.
V indonéské metropoli Jakartě by po dlouhém procesu mohl padnout verdikt nad jedním z nejznámějších teroristů. Umar Patek, známý také jako terorista z Bali, pomáhal před 10 lety při přípravě útoku v Indonésii. V roce 2002 při něm zemřelo přes 200 lidí, především cizinců.
Islámský terorista Umar Patek, který má na svědomí bombový atentát na Bali, stanul před soudem. Je obžalován z výroby náloží, které v populárním indonéském letovisku před deseti lety zabily 202 převážně zahraničních turistů. Obžaloba ho navíc viní z dalších trestných činů a požaduje pro něj trest smrti.
Indonéská policie zastřelila pět údajných militantních islamistů. Měli připravovat teroristické útoky na ostrově Bali, kde už se jejich cílem v minulosti stali zahraniční turisté.
Na summitu zemí jihovýchodní Asie na Bali, který dnes končí, je i americký prezident Barack Obama nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Běžný Indonésan je uvidí maximálně pár vteřin. Po celé tři dny proto summit zastřešovala přísná bezpečnostní opatření. To ale zkomplikovalo život obyvatelům indonéského ostrova.
Právě probíhající summit zemí jihovýchodní Asie mohou ovlivnit spory mezi Čínou a Spojenými státy. USA totiž chtějí při setkání na Bali jednat o sporných hranicích v Jihočínském moři. S tím ale nesouhlasí Čína a naopak Američany kritizuje za posilování kontingentu v Austrálii.
Silné zemětřesení zasáhlo indonéský ostrov Bali. Desítky lidí utrpěly zranění, tři z nich jsou ve vážném stavu. Další turisté v panice opustili hotely a letoviska.
V Indonésii začal proces s duchovním zakladatelem teroristické organizace Džamáa Islamía. Abú Bakar Bášir je obžalován z celkem sedmi trestných činů a hrozí mu trest smrti. Před soudem v Jakartě proto panují nejpřísnější bezpečnostní opatření. Na ostře sledovaný proces proto dohlíží na 1200 policistů.
Konferenci OSN o změnách klimatu na indonéském Bali poznamenává spor mezi EU a USA. Američané totiž odmítají přijmout závazek, že bohaté země sníží množství emisí skleníkových plynů o 25 až 40 % oproti úrovni v r. 1990. Někteří představitelé EU včetně německého ministra pro životní prostředí proto pohrozili, že budou bojkotovat rozhovory o klimatu svolané na leden příštího roku prezidentem USA Georgem Bushem.
Indonéská policie zřejmě zná jednoho ze sebevražedných atentátníků z Bali. Po zveřejnění fotografií hlav tří mužů, kteří v sobotu na svých tělech odpálili nálože v městech Jimbaran a Kuta, se přihlásil svědek identifikující jednoho z pachatelů. Při útoku, z kterého je podezírána teroristická organizace Džamáa Islamíja, zahynulo 22 lidí, dalších 104 bylo zraněno.
V plážovém turistickém středisku na indonéském ostrově Bali v sobotu došlo k explozím. Indonéská policie oficiálně potvrdila dva výbuchy způsobené bombami. Tamní média uvádějí čtyři. Nejsou známy přesné škody, které výbuchy napáchaly. Podle tamního ministerstva zahraničí může být mrtvých více než devět - podle diplomacie je jednou z obětí Australan, další je Japonka. Francouzská ambasáda informovala o 32 zabitých a nejméně 101 zraněných. Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono exploze ostře odsoudil jako teroristické útoky.
K trestu smrti odsoudil indonéský tribunál jednoho ze strůjců loňského atentátu na Bali Mukhlase alias Aliho Gufrona. Mukhlas, který je považován za významného člena teroristické sítě Jemaah Islamyiah, je už třetím odsouzeným k nejvyššímu trestu v tomto procesu.
Indonézský soud vynesl rozsudek smrti nad Imamem Samudrou - údajným "mozkem" loňského teroristického útoku na ostrově Bali. Zemřelo při něm 202 lidí a dalších 350 bylo zraněno. Na svůj verdikt nyní čeká dalších 30 extrémistů, převážně členů islámské organizace Džamá Islamíja, kteří se na útoku na Bali podíleli. Samudra nejvyšší trest vítá a chce se stát mučedníkem.