Visegrád proti posílení Frontexu. Je sám proti sobě

Visegrádské země hrají kolem agentury Evropské unie pro ochranu hranic, známé pod značkou Frontex, nečistou a nesrozumitelnou hru. Začal ji maďarský premiér Viktor Orbán před pár týdny, když veřejně prohlásil, že jeho zemi hrozí okupace silami Frontexu. Ty prý po obsazení Maďarska otevřou zemi ilegálním migrantům z třetího světa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mateusz Morawiecki a Andrej Babiš | Foto: Alik Keplicz | Zdroj: ČTK/AP

Orbán svá plamenná prohlášení pronesl jako odvetu na kritiku svého vládnutí v Maďarsku Evropským parlamentem. Kritiku, po níž Maďarsku hrozí spuštění článku 7 o faktickém pozastavení členství v EU. Orbán, hlásající zjevnou lež, protože Frontex bude i do budoucna moci být nasazen pouze se souhlasem dané členské země, naštěstí brzy ztichl.

Nečistá a nesrozumitelná hra Visegrádu kolem Frontexu však zjevně pokračuje dál. Další kolo se odehrálo počátkem tohoto týdne ve Varšavě, kde tamní sídlo Frontexu navštívil premiér Andrej Babiš.

Babišův polský hostitel, premiér Mateusz Morawiecki, uvedl, že se s českým premiérem shoduje na tom, že není důvod zásadně rozšířit početní stavy Frontexu a prudce zvýšit jeho rozpočet. Polský premiér k tomu dodal, že se obává, že zvětšení prostředků na Frontex by znamenalo zmenšení prostředků ve strukturálních a regionálních fondech Evropské unie.

Podivná hra Visegrádu

K tomu jen dodejme, že právě Polsko je největším příjemcem mnoha miliard euro z těchto fondů, za které staví mimo jiné své dálnice a moderní železnice. 

‚Ochrana našich hranic je naší věcí.‘ Premiéři Česka a Polska jsou proti rozšíření Frontexu

Číst článek

Andrej Babiš k tomu přidal ještě jeden důvod, kterým je prý pokles migrace do Evropy. „Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat z tisíc pěti set na deset tisíc lidí,“ řekl o Frontexu český premiér.

Snížení migrace do Evropy zmíněné premiérem je přitom i výsledkem úsilí Frontexu, který v boji proti pašerákům lidí odvádí dobrou práci. Odmítat zvýšení jeho početního stavu je jako potrestat propuštěním policisty, kterým se podařilo snížit kriminalitu.

Středoevropští premiéři na druhé straně nepřestávají strašit své obyvatelstvo ilegální migrací. A vezou se na vlně popularity těch, kteří tvrdí, že příchodu nelegálních migrantů do svých zemí zabránili.

Visegrád by měl kolem Frontexu přestat hrát svoji podivnou hru. A projevit aspoň minimální míru solidarity se zeměmi, které ilegální migraci, a to po daleko hůře hlídatelném moři na jihu Evropy, čelí nejvíce. Protože hlavně tam je Frontex potřeba. A plot se na této mořské hranici, na rozdíl od jihu Maďarska, prostě postavit nedá.

Autor je redaktorem MF DNES.

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme