Jean-Claude Juncker

| ČTK |Zprávy z domova

Zaorálek se obává rozpadu EU. Problémem je volný pohyb osob, tvrdí šéf diplomacie

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se obává rozpadu Evropské unie, pokud sama neudělá zásadní změnu a nebude více naslouchat občanům. Jako problematickou vidí zásadu volného pohybu lidí. Kritizuje také předsedu Evropské komise Jean-Claude Junckera, který prý není ochoten navštívit členské státy a bavit se o problémech. Zaorálek to řekl Hospodářským novinám.

Další čtyři roky plateb do unijního rozpočtu. Juncker připravuje Brity na tučný účet za brexit

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Vysoké odstupné bude muset podle předsedy Evropské unie zaplatit Británie při odchodu z Evropské unie. Lucemburčan Jean-Claude Juncker taky varoval, že nová architektura vzájemných vztahů se může rodit celé roky. Londýnská vláda přitom počítá s tím, že by se za 2 roky mohla stihnout i vzájemná dohoda o volném obchodu.

| ČTK |Ekonomika

EU musí zrychlit tempo digitalizace, shodli se Merkelová a Hollande

Evropská unie musí zrychlit tempo digitalizace a rozšiřování vysokorychlostního internetu, shodli se v Berlíně německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker před společným jednáním s představiteli největších evropských firem poznamenal, že digitalizace evropskému hospodářství přinese stovky miliard eur ročně.

| ČTK, ČRo, Ondřej Houska, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Státy nesmí podle Junckera jen posílat migranty dál do Evropy. Slovinsku pomůže 400 policistů

Představitelé deseti evropských zemí jednali v noci na dnešek na summitu v Bruselu o migrační krizi. Shodli se, že napříč Evropou už by neměly chaoticky proudit tisíce uprchlíků. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera musí skončit politika, kdy státy na balkánské migrační trase jen posílají přes své území uprchlíky dál na západ Evropy. Řekl také, že Slovinsko dostane do týdne pomoc ve formě 400 policistů. Na Balkáně by navíc mělo do konce roku vzniknout 100 tisíc míst pro ubytování běženců.