Brexit učiní z Británie nejlepší místo na Zemi, řekl Johnson. Irská pojistka podle něj musí z dohody pryč

Jen úplné vyškrtnutí tzv. irské pojistky by umožnilo ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z Evropské unie. Při svém prvním vystoupení v dolní komoře britského parlamentu to ve čtvrtek prohlásil nový britský premiér Boris Johnson. Zároveň uvedl, že časový limit platnosti pojistky nestačí. Evropská komise ale jakékoli změny opět odmítla.

Londýn/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž stojící před britskou vlajku před budovou parlamentu.

Jen úplné vyškrtnutí tzv. irské pojistky by umožnilo ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z Evropské unie (ilustrační snímek) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Nový předseda brtské vlády ve svém projevu zároveň slíbil občanům Evropské unie, že i po případném brexitu bez dohody budou moci žít a pracovat v Británii. Za úkol své vlády označil vyvedení země z EU na konci října, což podle něj učiní z Británie „nejlepší místo na Zemi“.

BoJo a JoJo: Boris Johnson si do kabinetu dosadil i mladšího bratra. Ten brexit od začátku nechtěl

Číst článek

„Musí být jasně pochopeno, že cesta k brexitové dohodě vede skrze zrušení irské pojistky,“ prohlásil Johnson. Protokol o Irsku a Severním Irsku známý jako irská pojistka se stal hlavní překážkou ratifikace „rozvodové“ dohody v britském parlamentu.

Cílem mechanismu je zaručit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, část britských politiků se ale obává, že výsledkem bude trvalé připoutání jejich země k unijním strukturám.

Johnson vyloučil, že by pro jeho vládu bylo přijatelné zmírnění pojistky dojednáním časového limitu její platnosti. Evropská unie přitom tento ústupek v minulosti odmítla a dlouhodobě dává najevo, že bez opatření zabraňujícího obnově kontrol na irské hranici se brexitová dohoda nemůže obejít.

Reakce Evropské komise

V reakci na Johnsonova slova mluvčí Evropské komise zopakovala, že pozice unie se měnit nebude. Evropská komise pracuje s předpokladem, že Británie opustí Evropskou unii na konci října spořádaně a podle podmínek dohody o vystoupení, jejíž text už byl dojednán a o kterém se znovu vyjednávat nebude, uvedla mluvčí Mina Andreevová.

Rekonstrukce vlády a vyvedení země z unie. Johnson je oficiálně v čele Spojeného království

Číst článek

Nic se neměni také v otázce irské pojisky. „Očekáváme, že Spojené království dostojí svému závazku vyhnout se standardní hranici a zároveň zajistit udržení Irska na unijním vnitřním trhu,“ poznamenala.

Připomněla také, že ačkoli EU si případný britský odchod bez dohody nepřeje, připravuje se na takovou situaci už řadu měsíců. Očekávaný negativní dopad podobného vývoje by byl podle ní proporčně větší pro Británii než pro ostatních 27 zemí Evropské unie.

Mluvčí uvedla, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker by měl s Johnsonem hovořit „velmi brzy“, přesný termín pravděpodobného telefonátu však podle ní ještě nebyl potvrzen.

Odchod bez dohody

Podle Johnsona nesmí být hraniční kontroly „za žádných okolností“ obnoveny, premiér se ale domnívá, že tohoto cíle lze dosáhnout jinak.

„Doufám, že zbytek EU přehodnotí svůj odmítavý postoj ke změnám v dohodě o vystoupení. Pokud tak neučiní, budeme samozřejmě muset odejít bez dohody,“ dodal Johnson. O brexitu je prý připraven s představiteli unie jednat „kdykoli a kdekoli“.

Brexitová dohoda

Měsíce domlouvaná dohoda o vystoupení, kterou se bývalé premiérce Therese Mayové opakovaně nepodařilo prosadit v britském parlamentu, se kromě řešení situace na irsko-severoirské hranici týká zachování práv unijních občanů v Británii a Britů v EU či ustavení následného přechodného období.

To by trvalo do konce stávajícího víceletého finančního rámce a Britové by podle dohody také měli dál do poklady EU přispívat tak jak slíbili, aby na brexit nedoplatily ostatní unijní země. Johnson už ale naznačil, že by Londýn mohl své příspěvky pozastavit, dokud změny v dohodě nevyjedná.

V souvislosti s možným brexitem bez dohody nový britský premiér slíbil unijním občanům „absolutní jistotu“ zachování jejich práva pobývat a pracovat v Británii. Podle Johnsona je Británie na takový odchod z EU připravena lépe, než si mnozí myslí, zároveň se ale musí dále intenzivně připravovat. Zopakoval přitom, že si nemyslí, že na brexit bez dohody dojde.

„Nehodlám komentovat každý řádek jeho projevů... Dokud je Británie členskou zemí, má všechna práva i povinnosti, a to včetně placení účtů,“ podotkla mluvčí Evropské komise Andreevová s tím, že pro případ brexitu bez dohody má unie připravený postup.

Johnsonova příznivá budoucnost

V úvodu svého projevu bývalý londýnský starosta a exministr zahraničí vylíčil optimistickou vizi budoucnosti, v níž je Británie nejsilnější evropskou ekonomikou a centrem moderních technologií a zelené energetiky.

„Naším úkolem je 31. října realizovat brexit, abychom tak sjednotili Spojené království, dodali mu novou energii a učinili tuto zemi nejlepším místem na Zemi,“ řekl.

Opoziční vůdce Jeremy Corbyn ve své reakci vyjádřil „hluboké znepokojení“ nad údajnou absencí brexitového plánu ze strany nového premiéra. Připomněl, že Johnson byl součástí vlády, která se na irské pojistce se zbytkem unie dohodla, a také to, že brexitovou dohodu, kterou nyní označuje za nepřijatelnou, Johnson při třetím hlasování na konci března podpořil.

Šéf labouristů dodal, že jeho strana bude proti brexitové dohodě, která nebude chránit pracovní místa, práva zaměstnanců nebo životní prostředí. „Pokud bude mít Johnson sebevědomí na to, aby toto rozhodnutí přenechal lidem, povedeme za takových okolností kampaň za setrvání v EU,“ uvedl.

Na slova nového britského předsedy vlády už zareagoval i jeho irský protějšek Leo Varadkar. K Johnsonovu výroku o zrušení irské pojistky podle agentury Reuters řekl, že se těší na to, až s ním záležitost probere.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme