Kladruby

|Pavla Firbacherová |Zprávy z domova

Strojvůdce pendolina rok od nehody: 20 operací, učí se stát na protézách a věří, že bude chodit

V pátek to bude rok, kdy strojvedoucí Jan Černý zatáhl v pendolinu u Studénky na Novojičínsku za záchrannou brzdu. Snažil se zabránit nehodě s kamionem, který stál na přejezdu. Během několika vteřin vlak zpomalil, přesto nakonec zemřeli tři lidé. Šedesátiletý muž skončil na vozíku a za rok podstoupil dvacet operací. V nemocnicích strávil deset měsíců. Teď dennodenně už čtvrt roku cvičí v rehabilitačním ústavu v Kladrubech na Vlašimsku.

ČRo předal nadačnímu fondu pro válečné veterány šek na 100 tisíc korun

|Věra Hájková |Zprávy z domova

Nadačnímu fondu Regi Base, který pomáhá zraněným vojákům, předal Český rozhlas šek na 101 090 korun. Peníze se podařilo sehnat díky benefičnímu Koncertu pro hrdiny. Částka pokryje splátku na speciální robotický přístroj, který je v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech. Projekt podpořil také ostravský magistrát, k výtěžku z koncertu přidal 20 tisíc korun.

| ČRo, Věra Hájková |Technologie

V Kladrubech se učí pracovat s robotickou rukou. Pomáhá rozhýbat ochrnuté prsty

Robotický skelet, díky kterému chodí i vozíčkáři, dva robotické stoly, dva roboti na rozhýbávání ramene a lokte, to všechno patří do vybavení rehabilitačního ústavu v Kladrubech u Vlašimi, který se tím řadí mezi nejlépe vybavené ústavy na světě. V tomto týdnu italský výrobce zaučuje pracovníky rehabilitace, jak pracovat s dalším přístrojem – robotickou rukou.

|Lukáš Milota |Regiony

Kladruby u Stříbra bojují peticí proti kamionům, které přes město objíždějí placenou dálnici D5

Obyvatelé Kladrub na Tachovsku vytáhli do boje proti kamionům. Vadí jim, že řidiči nákladních aut ve snaze ušetřit za mýtné na nedaleké dálnici, projíždějí přímo centrem města, ohrožují chodce, působí hluk a znečišťují ovzduší zplodinami. Radnici došla trpělivost a sepsala petici, která žádá osazení přístupových cest do centra Kladrub zákazovými značkami pro kamiony. Dosud se na petiční archy podepsalo asi 800 lidí, tedy zhruba polovina obyvatel města.

|Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Příroda

V Kladrubech chybí plemenní hřebci, kvalitní jedinci prý byli prodáni

Kladrubský hřebčín hlásí problémy. Unikátní chov je v ohrožení, protože chybí plemenní hřebci. Chovem koní se v Kladrubech zabývají více než 400 let. Statut císařského dvorního hřebčína jim věnoval Rudolf II. Od roku 2002 patří kmenové stádo běloušů mezi kulturní památky a usiluje o zapsání na seznam UNESCO.