Bourací práce v kladrubském hřebčíně skončily. Po rekonstrukci budova zezelená

V kladrubském hřebčíně skončily bourací práce a začíná se znovu stavět. Nákladní auta z objektů odvozila 1500 tun sutě a dalšího materiálu. Národní kulturní památka je zhruba v pětině rozsáhlé přestavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce hřebčína v Kladrubech nad Labem | Foto: Josef Kopecký

Nejvýraznější posun je patrný na zámecké budově, restaurátoři zároveň zahájili práce na obnově kostela.

Některé stavby jsou přitom v horším stavu, než se předpokládalo. Podle vedoucí projektu rekonstrukce hřebčína Lenky Dudové to ale výslednou cenu zakázky neovlivní.

„Míra poškození střešních konstrukcí je opravdu velká. Někde budeme muset proti plánovaným výměnám 10 procent měnit třeba 60 nebo 80 procent. Nad kočárovnou dokonce 100 procent střešních konstrukcí,“ říká Dudová.

Podoba hřebčína se vrátí do doby monarchie

Po rekonstrukci se výrazně změní třeba podoba hřebčína – žluté fasády nahradí zelená barva charakteristická pro období císařského Rakouska.

Více než stoletý skok se nedotkne jen stájí a provozních budov, ale také kladrubského zámku. Prostory mají připomínat dobu, kdy patřil císařské rodině.

„Na zámku by měla být expozice a naší snahou je mobiliář udělat takovým způsobem, aby to zase co nejvíce vypadalo tak, jak zámek vypadal v době, kdy ho ještě obýval císař,“ vysvětluje ředitel kladrubského hřebčína Jiří Machek.

Rekonstrukce hřebčína v Kladrubech nad Labem je zhruba v pětině | Foto: Josef Kopecký

mka, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme