Miliony z eurofondů pomůžou na Tachovsku uskutečnit turisticky atraktivní projekty

Příhraniční region Tachovsko by měl mít už příští rok dva nové turistické cíle. Města Tachov a Kladruby získala významné evropské dotace na cestovní ruch, celkem ve výši 22 milionů korun. Bývalé okresní město se pustí do celkové proměny zámku, Kladruby zase mohou začít budovat regionální muzeum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klášter v Kladrubech na Tachovsku

Klášter v Kladrubech na Tachovsku | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Kladruby jsou díky benediktinskému klášteru vyhledávaným cílem turistů. Starostku Svatavu Štěrbovou ale mrzí, že samotné město zůstává tak trochu ve stínu církevní památky. Bývalé kino na náměstí proto přemění na regionální muzeum.

„Dneska je ten trend, když člověk někam jede, tak je rád, když je tam cílů víc. Doufáme, že i návštěvnost by mohla být poměrně dobrá, protože kdo přijede do kláštera, tak třeba pak získá myšlenku podívat se i do toho městečka, do toho muzea,“ vysvětluje.

Muzeum se zaměří na minulost a současnost města Kladruby i na okolní krajinu. „Stěžejní by tedy měla být historická část, to znamená opravdu městečko Kladruby, jeho privilegia, která obdrželo od panovníků, různé trhy a všechno, co se tady pořádalo, to znamená městský život. A část by potom měla být zaměřená na přírodu a geologii,“ přibližuje starostka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Lukáš Milota zjišťoval, jak budou peníze z eurofondů investovány

„Naším hlavním partnerem je Geopark, který vznikl tady na území části Tachovska. Doufáme, že nám tedy nějakým způsobem s expozicemi pomůže, protože to chce samozřejmě odborníky. Geologie je tady ještě taková neprobádaná,“ dodává.

Do projektu za 19 milionů korun se mohou kladrubští pustit díky eurodotacím už letos. Město uspělo se svou žádostí a z Regionálního operačního programu Jihozápad získalo přes 90 procent potřebných financí, tedy skoro 17 milionů korun.

„Teď v nejbližších měsících bychom měli zahájit výběrové řízení a mělo by se v létě začít stavět. A doufáme, že tedy příští rok v létě otevřeme,“ těší se Svatava Štěrbová.

Turisté na zámku vystřídají úředníky

Radost má i vedení Tachova, který získal z ROP Jihozápad skoro pět milionů korun na úpravy zámku. Proměna památky, která přijde na zhruba šest milionů, tak může začít. Zatímco ještě nedávno sídlili v objektu městští úředníci, už příští rok je snad vystřídají turisté a milovníci umění.

„Vzhledem k tomu, že městský úřad je přemístěn jinam, chceme zámek vrátit pro cestovní ruch a v podstatě jako muzejní objekt, kde bude muzeum města, zámku a jízdárny a prohlídková trasa se stylovým nábytkem tak, jak to bylo ve století 19. Chceme vrátit podobu právě do té historické, jak vypadal zámek v minulosti. Budou tam ještě prostory pro výstavy, obrazárna,“ říká starosta Ladislav Macák.

Tachov a Kladruby patří mezi 16 projektů, kterým ROP Jihozápad v nedávné době přiklepl dotace. Peníze půjdou většinou na muzea a další kulturní zařízení, která mohou přilákat turisty. Mezi další projekty, které na dotace dosáhly, patří třeba chystané muzeum v Rabštějně nad Střelou na severním Plzeňsku.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme