Délku kanálu La Manche opět uplavali pacienti rehabilitačního ústavu v Kladrubech

Pacienti rehabilitačního ústavu v Kladrubech dnes symbolicky přeplavali Lamanšský průliv. Téměř 34 kilometrů zdolali za 15 hodin 21 minut. Dosáhli tak nejrychlejšího času z dosavadních devíti ročníků akce, jejímž cílem není soutěžit, ale naučit se více spolupracovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Každý plavecký výkon je poctivě zaznamenaný – jeden pruh odpovídá jednomu uplavanému bazénu

Každý plavecký výkon je poctivě zaznamenaný – jeden pruh odpovídá jednomu uplavanému bazénu | Foto: Věra Hájková

Zároveň se plavalo také v ústavu v Hrabyni, kde byli pacienti o 7 minut pomalejší.

„Voda v bazénu má 30 stupňů, vzduch 26, takže ani v plavkách nemrzneme. Je tu krásná atmosféra, okolo bazénu jsou všude svíčky a desítky natěšených plavců," hlásí z Kladrub redaktorka Věra Hájková.

Akce se zúčastnil i herec Pavel Nový. Chtěl všem ukázat, že se vyplatí osudu postavit. Zatím zaplaval nejvíce bazénů - rovných 20.

„Říkal, že ho Kladruby zachránily a že to jsou české Lurdy. Jinak jsem překvapená, že nikdo nevypadá unaveně, spíše naopak. Je tu cítit radost a přátelství," přibližuje atmosféru redaktorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plavání informuje pořadatelka akce Štěpánka Foxová

Dvě hodiny po startu, po páté hodině ranní, už plavalo v bazénu celkem 20 lidí, za sebou měli celkem pět kilometrů. Plavou vozíčkáři nebo lidé, kteří potřebují jinak berle. Všem se fandí. Je jedno, jak kdo rychle plave a kolik zvládne bazénů.

Do plavání se lidé nemuseli vůbec nutit. „Dobrovolníci se moc těžko nehledají. Účastníci se moc těší na ranní atmosféru, rádi si přivstanou,“ prozrazuje organizátorka akce Štěpánka Foxová.

Cílem akce bylo propojit boj pacientů se svým osudem. „Každý si zaplave svůj bazén, společně pak vznikne krásné dílo,“ dodává organizátorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi pacienty kladrubského rehabilitačního ústavu, kteří chtějí zdolat délku průlivu La Manche, natáčela mezi nimi redaktorka Věra Hájková

A kdo právě neplave, povídá si s ostatními. „Já jsem například slyšela příběh paní, která ochrnula po porodu. Jeden pán zase skočil do řeky a zlomil si páteř. Maminka tří dětí spadla ze schodů a vůbec nechodila, dnes tu stojí o berlích. A právě takové příběhy tu pomáhají těm, kteří by třeba měli chuť to vzdát," informuje redaktorka Věra Hájková.

Při délce pětadvaceti metrů musí účastníci přeplavat bazén 1344krát, což obvykle zabere 15 až 16 hodin. V Kladrubech se během dne vystřídalo kolem stovky pacientů. Každý zdolal tolik bazénů, na kolik se zrovna cítil.

Novoroční La Manche se v kladrubském rehabilitačním ústavu letos konal už podeváté | Foto: Věra Hájková

Michaela Vydrová, Věra Hájková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme