V ložisku u Cínovce se nacházejí podle odhadů tři procenta světových zásob lithia, které se využívá pro výrobu baterií do aut. Těžba má odpůrce v Česku i Německu, má začít v letech 2026 až 2028.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj je po 13 letech znovu aktivní v Česku. Co banka chystá? O tom mluvila v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitelka pro střední a jihovýchodní Evropu Charlotte Ruheová.
Ministerstvo průmyslu a obchodu však namítá, že obyvatele informuje nad rámec zákona. Slibuje navíc informační kancelář, kde by se občané měli dozvědět více o technologii těžby.
Světová produkce lithia v roce 2021 činila 540 000 tun. Světové ekonomické fórum předpokládá, že do roku 2030 přesáhne celosvětová poptávka tři miliony tun.
Společenství latinskoamerických a karibských států zahrnuje tradiční spojence Moskvy, jako Nikaragua, Kuba nebo Venezuela. Spory o znění společného prohlášení zdržely konec zasedání o několik hodin.
Technologii vyvinuli vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ve spolupráci s několika firmami. Více najdete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Ministr průmyslu Havlíček podepsal memorandum o lithiu. Stejná zpráva se opakuje po čtyřech letech, nutno jen přiznat, že v detailech se ta současná od minulé přece jen liší.
„Myslím, že velký humbuk, který se kolem toho děje, je hlavně součástí předvolební kampaně. Opakuje se historie po čtyřech letech,“ říká redaktorka serveru Seznam Zprávy Zuzana Kubátová.
Beneš v úterý uvedl, že stavba gigafactory souvisí s plánovanou těžbou lithia v České republice. O závodě na jeho zpracování chce ČEZ rozhodnout příští rok a zahájit v něm výrobu v roce 2025.
V českém tisku se v pátek dočtete, že na stavbách českých silnic a dálnic chybějí pracovníci. Nedostatek je hlavně mostařů nebo projektantů, píše Mf Dnes.
ČEZ začne v další fázi projektu testovat horninu a způsob výroby. „Postupy otestované v laboratoři si nejdřív musíme vyzkoušet v pilotních provozech,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Server iROZHLAS.cz přináší kompletní přepis novoročního poselství předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO, které odvysílal Radiožurnál.
Cena lithia prudce klesá, píše deník E15. Pardubická nemocnice v úterý podle Deníku zrušila protiteroristické cvičení. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Energetická skupina ČEZ má zájem o těžbu lithia u Cínovce. A to přesto, že ji ještě před dvěma roky vylučovala. Proč firma změnila názor na strategickou surovinu?
Podle zjištění Radiožurnálu ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek firmě povolení na průzkum Cínovce jen o rok a půl. Firma přitom žádala o pětiletou lhůtu.
ČEZ se do konce roku rozhodne, jestli do EMH kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit. Na brífinku to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka dostal medaili od CIA. Voda z kohoutku potřebuje lepší pravidla, současná nedostatečně chrání spotřebitele. Přehled tisku sestavil Radiožurnál.
„Vzhledem k tomu, že tyto informace nejsou k dispozici, a s ohledem na dřívější jednání naší společnosti s KGI, EMH v tuto chvíli nepovažuje nabídku za důvěryhodnou,“ uvedl australský vlastník.
„Diamo se angažuje v posuzování ložisek lithia, stejně jako v posuzování ložisek fluoridu a barytu. Samozřejmě republika stojí před nějakým rozhodnutím, co dál.“
Těžařské společnosti se snaží prudce zvyšovat těžbu lithia ve Spojených státech. Látku potřebují hlavně proto, že je důležitou součástí baterií v elektromobilech.
Australská společnost European Metals Holdings (EMH) pokračuje v přípravách těžby lithia u Cínovce, a to i přesto, že ministr Tomáš Hüner vypověděl memorandum.