Z pařížského Louvru do pražské Valdštejnské jízdárny. Takovou trasu plánují kurátoři Národní galerie nové výstavě manýristických grafik a kreseb. Vedení teď vyjednává o mezinárodní spolupráci.
Mnoho lidí se na romantickou Paříž dívá očima víkendového turisty, případně milovníka umění. Ale co rodilý Pařížan? Ten by při snídani nepřehlédl chybějící croissant! Divíte se mu?
Spektakulární, velkolepé i troufalé – tak média označují plány na ceremoniál k zahájení letních olympijských her v Paříži v roce 2024. Organizátoři chtějí poprvé zahájit hry přímo v centru města.
Jedná se o kopii obrazu Mona Lisa. Na trhu s uměním si kopie slavného obrazu vedou dobře, letos v červnu se jedna z nich prodala za rekordních 2,9 milionu eur.
Takzvanou Hekkingovu Monu Lisu, kopii slavného obrazu Leonarda da Vinciho, koupil při dražbě v pařížské pobočce aukční síně Christie's evropský sběratel za 2,9 milionu eur (74,2 milionu korun).
Louvre na svých stránkách umístil databázi s 482 000 položkami, u tří čtvrtin z nich jsou ke stažení i další informace. K vidění tak jsou nejen vystavovaná díla, ale i obrazy a sochy z depozitářů.
Artefakty muzeu v roce 1922 věnovala rodina Rothschildů. V Louvru byly vystavené až do 31. května 1983, kdy za dosud neobjasněných skutečností zmizely.
Aukční dům Christie's doufá, že by mohl zájemce zaplatit za tuto možnost až 30 000 eur (téměř 800 000 korun). V nabídce je také večeře pro dva na střeše vítězného oblouku Arc du Carrousel.
Kvůli pandemii koronaviru bylo muzeum Louvre přes tři měsíce zavřené a přišlo za tu dobu v přepočtu o více než miliardu korun. V pondělí se muzeum částečně znovu otevírá.
Vlys, který zobrazuje scénu z mytické bitvy mezi lidmi a kentaury, pochází z pátého století před naším letopočtem. Řecko francouzskému muzeu na oplátku navrhlo zápůjčku antických bronzových sošek.
Muzeum je pod velkým náporem návštěvníků zejména kvůli jednomu z nejznámějších obrazů na světě Mona Lisa, který namaloval italský umělec Leonardo da Vinci.
Na výstavě budou k vidění jak domácí da Vinciho díla, tak jeho kresby, malby, rukopisy, sochy a jiné umělecké předměty z věhlasných evropských i amerických sbírek.
Pokud jde o to, kde se obraz nalézá, experti se v názoru liší: někteří tvrdí, že je v majetku Louvru Abú Zabí, zatímco jiní soudí, že se tam nikdy nedostal. Jeden z expertů se zmiňuje o Ženevě.
Eugèn Delacroix patří ve Francii k nejznámějším malířům. Od jeho velké výstavy uplynulo půl století, teď pařížský Louvre vystavuje na 180 děl, které představují jeho tvorbu jinak a s novými poznatky.
Nejdražší obraz na světě našel domov ve Spojených arabských emirátech. Za 10 miliard korun získalo malbu Spasitele světa od Leonarda da Vinci muzeum Louvre Abu Dhabi.
Pařížské muzeum Louvre vystavuje 31 obrazů, které ukradli za druhé světové války nacisté. Expozice má pomoct najít jejich původní majitele, případně dědice. Informuje o tom agentura AP.
Útočník, který v pátek napadl mačetou vojenskou hlídku u Louvru a skončil s vážným zraněním v nemocnici, odmítá hovořit s vyšetřovateli. Ti v neděli přišli podezřelého vyslýchat poté, co na něj již v sobotu bez ohledu na hospitalizaci byla uvalena vazba. Tiskovým agenturám to řekl zdroj z kanceláře pařížského prokurátora.
Dva obrazy od nizozemského malíře Rembrandta obohatí sbírky muzeí ve Francii a Nizozemsku. Obě země díla koupily společně za rekordní sumu 160 milionů eur. Ministři kultury Francie a Nizozemska Fleur Pellerin a Jet Bussemaker podepsali smlouvu včera.
Podvod s falešnými vstupenkami do Louvru odhalili zaměstnanci muzea díky několika velmi špatným padělkům. Na základě toho se zaměřili na větší kontrolu vstupenek. U čínských turistů pak našli vysoce kvalitní padělky.
„Zdá se mi, že v Louvru je vše a že vše tu lze pochopit a zamilovat si," řekl prý francouzský malíř Paul Cézanne. Jedno z největších a nejslavnějších muzeí světa se otevřelo přesně před 210 lety, přesně 10. srpna 1793. Denně ho navštíví průměrně 15 tisíc lidí.
Kde si dát v Paříži pozor na zloděje? Přeci v Louvru! Zní to velmi nepravděpodobně, ale právě tohle slavné muzeum je známé kvůli řádění gangů mladých zlodějů. Bojí se jich i samotní zaměstnanci. A právě proto tento týden stávkovali.
Ve Francii začíná mimořádně zajímavý experiment. Část muzea v Louvru se totiž přestěhovala na sever země, do Lens. Cílem zdánlivě bláznivého projektu je vytvořit z města, které neprožívá zrovna nejšťastnější období, turistické centrum. Na městské radnici totiž věří, že nové muzeum přiláká do města na padesát tisíc návštěvníků ročně.
V Muzeu dekorativního umění v pařížském Louvru se dnes otevřela výstava slavných hraček české designérky Libuše Niklové. Expozice vznikla ke 30. výročí úmrtí této návrhářky. Na zahájení v Paříži je i syn Libuše Niklové - výtvarník a hudebník Petr Nikl.
Pařížská galerie Louvre by moc ráda do své sbírky získala slavný obraz Tři grácie. Má na to ale už málo času a taky málo peněz. Proto se vedení Louvru rozhodlo požádat lidi o finanční příspěvek. Dárci mohou posílat jakoukoliv sumu do konce ledna.