Česko slaví 20 let v Evropské unii. ‚I když můžeme EU vyčítat leccos, je to výhra,‘ prohlásil Pavel

Vstup do Evropské unie byl pro Českou republiku výhrou, i když není dokonalá, prohlásil prezident Petr Pavel při zahájení festivalu United Islands of Prague. Ocenil Unii zejména jako nástroj pro mírové soužití. Také připomněl, že umožňuje volně cestovat, pracovat a studovat v jiných zemích EU. Česko ve středu oslavilo svůj vstup do společenství poprvé jako významný den.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 19:50 1. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výročí 20 let vstupu země do EU

Česko vstoupilo do Evropské unie 1. května 2004 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Věci, které pro nás dřív byly spíš nedosažitelné, jako například volně cestovat, pracovat, studovat v jiných zemích, jsou pro celou generaci naprosto přirozenou věcí. Na druhou stranu i po těch 20 letech Evropská unie dokáže budit poměrně velké vášně a emoce. I to je nakonec přirozené, protože Evropská unie, stejně jako všechno, co je dílem lidským, není dokonalá,“ uvedl prezident.

„Můžeme Evropské unii vyčítat spoustu věcí, ale když se na to podíváme s odstupem a střízlivě, tak musíme všichni říct, že vstup do Evropské unie byl pro Česko výhrou, a to v mnoha ohledech,“ řekl Pavel.

Prohlásil, že je přesvědčen o tom, že i když si to řada lidí nemyslí, tak při pohledu na čísla a fakta se Česko za 20 let změnilo v mnoha ohledech k lepšímu.

Festival United Islands of Prague, který se poprvé uskutečnil v roce 2004 jako oslava vstupu České republiky do Evropské unie a kterého se ve středu zúčastnil i prezident, nabídne program od středy do soboty na 23 pražských scénách.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Na pražském Střeleckém ostrově se ve středu konala akce s názvem Zažijte Evropu. Večer ji vystřídal koncert, na který dorazil i prezident a eurokomisařka Věra Jourová.

Doprovodný program se v pátek konal na Náměstí Václava Havla, v Europa Experience a v blízkém okolí. Na mostě Legií k výročí vznikla speciální tramvajová zastávka Evropa.

Na Náměstí Václava Havla se představily ambasády, konaly se debaty, workshopy a zazněla hudební vystoupení.

Dvacetileté výročí vstupu České republiky do Evropské unie večer připomněl také koncert v pražském Rudolfinu. Čeští filharmonici tam zahrají Beethovenovu Devátou symfonii, včetně její závěrečné věty, Ódy na radost, která je oficiální hymnou Evropské unie od roku 1985.

Po setmění se se symbolicky modře nasvítí významné objekty napříč regiony – mezi nimi například Úřad vlády, Petřínská rozhledna nebo Nová radnice na Mariánském náměstí.

Výroční program připravila též řada měst v regionech. Jejich program najdete třeba na webu Tvoříme Evropu.

aur, mst, har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme