Norové uvedli, že vzhledem k nedostatečnému počtu zaměstnanců a vybavení je složité kontrolovat množství lodí, které do přístavu připlouvají. Oslo každý týden přijme 50–70 lodí a 243 000 kontejnerů.
Bylo to drama až do poslední chvilky, europoslanci ve středu schválili celý migrační balíček. Série norem počítá mj. s efektivnějšími kontrolami a s rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl.
Nancy Faeserová přitom dosud stacionární kontroly na pomezí s Českem a Polskem odmítala jako neúčinné a tento týden v parlamentu opakovaně upřednostňovala namátkové kontroly.
Ekvádorská policie ve středu oznámila, že jen v přístavech zabavila 48 tun drog, které měly být naloženy na lodě a putovat do zahraničí, nejčastěji do Evropy.
Princip dohody je podobný tomu, jak funguje smlouva mezi Evropskou unií a Tureckem z roku 2016. Tunisko ale o dohodu zprvu nestálo, proto je její uzavření vítězství pro bruselskou diplomacii.
Pašeráci lidí. Kdo jsou, kolik berou a jak zabránit dalšímu umírání ve Středomoří? I po tragédii u řeckého pobřeží se tisíce dalších migrantů chystají na cestu do Evropy.
Poznat pachatele podle lidské DNA už dnes není pro kriminalisty nic výjimečného. Věda je zavedla ještě dál. Při odhalování zločinu nově používají i DNA rostlin a zvířat.
„Vzděláváme lidi, stavíme záchranné centrum pro zvířata z černého trhu. Spolupracujeme s farmáři a zaměstnali jsme několik bývalých pytláků,“ říká o své práci v Indonésii terénní zoolog Příbrský.
„Ničíme mezinárodní síť pašeráků, z nichž většina je z Konga. Dopátrali jsme už dvaceti tun, ale ještě to neskončilo,“ řekl ředitel konžského institutu ochrany přírody.
Agentura Reuters napsala, že jde o součást strategie jeho vlády v boji proti kriminalitě a pašování drog. Prezident nedávno vyhlásil výjimečný stav, v důsledku kterého byly posíleny policejní hlídky.
Středoamerická Guatemala připustila, že je zemí produkující kokain, a ne jen tranzitním státem. Úřady tam v poslední době odhalily několik laboratoří na výrobu drogy.
Libye se pro mnoho uprchlíků stala pastí. Snaží se dostat do Evropy, ale zpět je vrací pobřežní stráž. Lenka Klicperová a Markéta Kutilová popsaly život v detenčních táborech u v Tripolisu.
V Nigérii se únosy kvůli výkupnému poprvé objevily na začátku tisíciletí na jihovýchodě země, bohatém na ropu. Únosci se původně zaměřovali na zahraniční pracovníky, pak na zámožné Nigerijce.
„Záchrana lidských životů zůstává pro Evropskou unii povinností,“ napsal Avramopulos. Rozhodující roli na záchraně migrantů mají podle něj nevládní organizace.
Čínské úřady stíhají 11 lidí za to, že z Mexika propašovali 20 tisíc rybích měchýřů druhu smuhu MacDonaldova v hodnotě zhruba 2,7 miliardy korun a následně je prodávali v Číně.