Jméno Anděl dostala stanice v únoru 1990. Plastika v ní ale zůstala i po několika rekonstrukcích stanice. O odstranění či úpravě kontroverzního díla se v Praze mluvilo opakovaně i v minulosti.
Sochař Karous řekl, že podle něj bychom neměli mazat fyzickou paměť, jak se o to kdysi snažili komunisté. Autoři petice se domnívají, že prosovětské dílo občany mate a nemá v metru co dělat.
Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že vzhledem k chování Moskvy vůči tehdejšímu Československu a nyní k Ukrajině navrhne, aby Praha podobu plastiky upravila nebo zasadila do nových souvislostí.
Záchranáři před pár týdny přivezli do vinohradské nemocnice mladou ženu. Ivanu Němcovou skalpoval v práci stroj. Přišla o kůži na hlavě. Podstoupila náročnou operaci a dnes jí znovu rostou vlasy.
„Ideální by bylo zanechat to na původním místě. Je to stopa paměti, kteří spoluutváří identitu lokality. Na dočasné uskladnění nikdo nemá prostor ani čas,“ říká historička architektury Vicherková.
„Vzhledem k tomu, že živá zvířata měla v tehdejší společnosti vysokou hodnotu, záměrné zničení plastiky mohlo symbolizovat jeho usmrcení v rámci vykonávání rituálu,“ naznačuje vedoucí výzkumu Tóth,
Plastiku odhalil ministr kultury Lubomír Zaorálek spolu s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem a jejím autorem, akademickým sochařem Antonínem Kašparem.
Dominanta náměstí vedle pražského metra Florenc pochází z poloviny osmdesátých let. Opravená plastika nebo její replika by se měla na své místo vrátit v polovině příštího roku.
Karel Malich byl jedním z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny 20. století. Začínal v 50. letech krajinomalbou, v 60. letech přešel k abstrakci.
Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj jmenuje do klíčových komisí své příbuzné, píše Mf Dnes. Češi ztrácejí zájem o kreditní karty, informuje deník E15. Více se dozvíte v přehledu tisku Radiožurnálu.
Legenda českého moderního výtvarného umění Milan Grygar otevřel v pražské Galerii Zdeněk Sklenář novou výstavu s názvem Antifony. Je na ní k vidění především současný vývoj Grygarovy tvorby.
Jen něco málo přes dva měsíce stojí v centru Veřovic na Novojičínsku plastika, která symbolizuje spojení s německou obcí Hendungen. Už třikrát se ale stala terčem vandala, který na ni pokaždé vylévá červenou barvu. Místní spekulují o souvislosti s druhou světovou válkou a vedení obce přemýšlí, jak malý monument lépe ochránit.
Slavného plzeňského rodáka a světového designéra Ladislava Sutnara připomíná ode dneška v Plzni nový památník. Sklobetonová plastika je zvětšeninou slavné Sutnarovy stavebnice Build the Town a stojí v univerzitním areálu na Borských polích, před Fakultou designu a umění. Původně ale měla stát v centru města.
Novou okružní křižovatku u pošty v centru Lipníka nad Bečvou ozdobila kovaná plastika ve tvaru zlomené sirky. Připomíná zašlou slávu továrny na výrobu zápalek, která zanikla na počátku devadesátých let.
Obliba plastických operací v České republice roste. Mezi nejčastější zákroky u žen patří zvětšení prsou a operace očních víček, na třetím místě je liposukce. Estetické úpravě se ale nevyhýbají ani muži, přitom ještě před několika lety byl jejich zájem prakticky nulový. Nejoblíbenější je u nich úprava očních víček, liposukce nebo zvětšení prsních svalů.
Do ordinací plastických chirurgů míří stále víc mužů. Ještě zhruba před deseti lety operovali lékaři v Česku až na výjimky jen ženy, dnes tvoří muži na některých klinikách až 25 procent žadatelů o úpravu zevnějšku. Nechávají si například vytáhnout kůži na obličeji, upravit oční víčka nebo chtějí odsát tuk.
Na Litomyšlský zámek doputovalo Srdce pro Václava Havla. Plastika, kterou vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček zapalovaných po smrti Havla na pietních místech po celém Česku, zůstane na zámku už natrvalo. Expozici lidé poprvé uvidí tuto sobotu, při příležitosti oslav 20. výročí setkání sedmi středoevropských prezidentů v Litomyšli.
Ostravou koluje nové slovní spojení – „vlakokůň", nebo také „koňovlak". Původ má v nové kované soše, která o víkendu obsadila frekventovaný kruhový objezd mezi ostravským magistrátem a bývalým sídlem OKD. Má symbolizovat hornickou minulost města, místo toho ale pořádně zahýbala žlučí velké části místní umělecké veřejnosti i proto, že jejímu umístění nepředcházel žádný konkurz.
Hradní kovárnu na Helfštýně obsadili američtí kováři. Před zraky návštěvníků vyrábějí už několik dnů pro hrad plastiku, která představuje věčný boj lidstva s časem. Na dokončení díla jim zůstávají poslední dva dny.
Výstava s názvem Černá slunce představuje ojedinělou kolekci děl světově proslulých umělců. V galerii v ostravském Domě umění zaplnily obě patra exponáty stamilionových hodnot.
Návštěvníci lipnické městské památkové rezervace se s některou z kovářských plastik předních umělců setkají na každém kroku. Po trase je povedou místní průvodci. Kovářských děl je celkem 47.
Do amerického státu Severní Karolína zamířilo na tento víkend nemalé množství českých diplomatů, středoevropských šlechticů, krajanů, bankéřů, byznysmenů a umělců. Zvláštní společenství sezval do města Charlotte německý hrabě Riprand Arco, předseda správní společností developerské firmy, která dala českému sochaři Davidu Černému zakázku na vytvoření jedinečné sochy do souboru jejich administrativních budov.