Některý z povodňových stupňů byl v neděli ve 12:00 na 270 místech po celé zemi. Nejhorší situace je nadále v Jeseníkách a v Moravskoslezském kraji, kde hladiny řek nadále stoupají.
Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo v Jeseníkách a Krkonoších. Ve Zlatých Horách spadlo za tu dobu 164 milimetrů vody, tedy 164 litrů na metr čtvereční. Na Labské boudě naměřili 152 milimetrů.
Většina z víc než desítky úseků vodních toků, kde hladina stoupla, je na nejnižším, prvním povodňovém stupni. Čtyři z nich se dostaly výše. Voda může přibývat podle meteorologů až do úterního rána.
„Očekáváme srážky prakticky po celý den. Na Šumavě budou výraznější především večer a v noci na čtvrtek, což může ještě zvýšit hladinu řek,“ uvedla Eva Houbová z hydrometeorologického ústavu.
Český hydrometeorologický ústav také upozornil na vydatné deště, které hrozí na Šumavě, v Krkonoších a v Jizerských horách. Druhý stupeň povodňové aktivity platí v Bílině a v Českém Krumlově.
Na osmi místech v Čechách stále platí některý z povodňových stupňů po zvýšení hladin řek a potoků, které začaly stoupat po deštích a výrazném oteplení před Štědrým dnem.
Praze nebezpečí nehrozí. „Tok Vltavy je specifický tím, že je řízen manipulací na vodním díle Vrané, v Praze bude udržován stav hladiny nad prvním stupněm povodňové aktivity,“ říká hydrolog Pecha.
Od pátku pršelo nejvíce v jihozápadní polovině Čech v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Ve velmi silných bouřkách tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody.
Na jihozápadě Čech budou vysoké teploty doprovázet silné deště. Ty mají zvedat zejména hladiny Vydry, Křemelné, horní Otavy a přítoků do vodního díla Lipno. Vodní stavy by měly kulminovat ve středu.
Pro západ Čech platí výstraha před bouřkami od nedělních 13.00 do 20.00, pro zbytek Čech pak od nedělních 15.00 až do pondělních 03.00 a pro Moravu a Slezsko od nedělních 18.00 také do 03.00.
V pondělí bude podle meteorologů sice znovu intenzivně pršet, srážky budou ale v nejvyšších polohách postupně přecházet do sněžení. Hladiny řek by proto neměly stoupat tak výrazně jako během noci.
Na řece Mandavě ve Varnsdorfu platí druhý stupeň povodňové aktivity. Hladina stoupla během noci na úterý. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Meteorologové vydali výstrahu před silným deštěm a větrem. Ta platí pro Královéhradecký, Liberecký, Moravskoslezský a Olomoucký kraj až do osmé hodiny večer.
Oteplení, déšť a tání sněhu zvedlo dnes hladiny šumavských řek. Vydra v Modravě a Otava v Rejštejně a v Sušici už vystoupaly na druhý povodňový stupeň, na Křemelné ve Stodůlkách je zatím první stupeň. Ještě večer by se mohly druhé povodňové stupně objevit na více místech. Prvního stupně dosáhla také Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a Mandava ve Varnsdorfu.
Meteorologové vyhlásili pro řeky Vydru a Otavu na Šumavě 1. povodňový stupeň. V místě déšť neustává a hladina bude v noci ještě stoupat. Ostatní toky jsou podle ČHMÚ většinou setrvalé. Pro Jihočeský a Plzeňský kraj meteorologové vyhlásili stav povodňové bdělosti. Podle výstrahy začne v noci na úterý také znovu silně foukat.
Výstraha před povodněmi zůstává ještě stále v platnosti. Na první nebo druhé stupně může voda stoupat v Jihočeském a Pardubickém kraji a taky na Vysočině. Na Znojemsku a v oblasti Dolních Věstonic dokonce za posledních 24 hodin spadlo až 130 milimetrů srážek a meteorologové varují, že Rokytná by zde mohla krátkodobě dosáhnout 3. stupně povodňové aktivity.
Třetí stupeň povodňové aktivity v současné době platí na třech místech České republiky. V Pardubickém kraji dosáhly nejvyššího stupně Chrudimka a Novohradka, ve středních Čechách pak řeka Výrovka.
Vytrvalé deště se ze soboty přelévají do neděle a zvedají hladiny českých řek. Třetí stupeň povodňové aktivity hlásí už Středočeský, Ústecký a Plzeňský kraj. Extrémní stupen nebezpečí povodňového ohrožení hlásí hned několik míst.
V Libereckém kraji platí do nedělního poledne stav povodňového ohrožení. Problémy jsou už od pátečního večera hlavně na Českolipsku, Jablonecku a Turnovsku. Aktuálně v ohrožení jsou obyvatelé obce Rakousy u Turnova, kde se zasekly ledové kry. Dokonce kvůli tomu zasedl krizový štáb Libereckého kraje.
Je zataženo a na většině s přestávkami prší. Protože na severu jsou srážky nejintenzivnější, napršelo zde za šest hodin deset až třicet milimetrů, za 24 hodin dvacet až sedmdesát milimetrů. To způsobilo, že na některých tocích odvodňujících Jizerské hory stoupají hladiny.