Biden přivítal Fialu v Bílém domě. ‚Jste skvělým spojencem,‘ prohlásil americký prezident

Americký prezident Joe Biden v pondělí krátce po 15.30 místního času (21.30 SELČ) přivítal v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu. Schůzka včetně jednání s delegacemi má trvat zhruba hodinu. Petr Fiala na úvod setkání označil za klíčové, že Česko a Spojené státy sdílejí stejné hodnoty jako jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden prohlásil, že považuje Českou republiku za skvělého spojence.

Washington (Aktualizováno: 23:18 15. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu

Český ministerský předseda dorazil do Bílého domu se zhruba půlhodinovým zpožděním, jehož důvod není jasný | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

„Potřebujeme se vyrovnat s výzvami, jako jsou ruská agrese na Ukrajině, terorismus či složitá situace na Blízkém východě,“ uvedl Fiala. V takové situaci je podle něj hluboká bezpečnostní spolupráce demokratických zemí nutností.

Fiala bude s Bidenem jednat o útoku Íránu na Izrael. Probrat chce i další podporu Ukrajiny

Číst článek

Premiér ocenil Bidenovu vůdčí roli v podpoře Ukrajiny a zmínil rovněž loňský podpis dohody o obranné spolupráci (DCA) se Spojenými státy či schválený nákup amerických letounů páté generace F-35.

Fiala také připomněl úlohu Spojených států při vzniku samostatného Československa a při zmínce o výborných vzájemných vztazích poukázal na osobnost někdejší ministryně zahraničí USA a pražské rodačky Madeleine Albrightové.

‚Stále bližší‘

Biden ocenil českou podporu Ukrajiny, konkrétně snahu zajistit pro Ukrajince dělostřeleckou munici. „Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráce, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině,“ prohlásil Biden.

Demokratický šéf Bílého domu zdůraznil, že je třeba, aby americký Kongres schválil navrženou podporu Ukrajiny ve výši 60 miliard dolarů, která po souhlasu Senátu uvízla ve Sněmovně reprezentantů ovládané republikány.

„Kongres musí schválit toto financování pro Ukrajinu a musí to udělat hned,“ prohlásil Biden. Podle jeho slov „Česká republika příliš dobře ví, že Rusko se nezastaví na Ukrajině (...) ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví a ohrozí Evropu, Spojené státy a celý svět, pokud ho nezastavíme na Ukrajině“.

Český ministerský předseda dorazil do Bílého domu se zhruba půlhodinovým zpožděním, jehož důvod není jasný. Ve Washingtonu bylo od pondělí od rána slunečno, ale krátce před příjezdem české delegace začalo pršet a nakonec i padaly kroupy. Novináři nemohli čekat venku kvůli hrozbě blesku.

Fotka Havla a skleněná kropenka

Fiala ještě před setkáním prohlásil, že česko-americké vztahy jsou vynikající a jeho návštěva je toho důkazem. S Bidenem chce hovořit o mezinárodní situaci, která není jednoduchá, i o ekonomických vztazích mezi Českem a Spojenými státy, které se v poslední době rozvíjejí a je třeba jim dát impulz.

Fiala považuje za symbolické, že jeho návštěva se koná v roce, kdy si Česko v březnu za přítomnosti bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Praze připomnělo čtvrtstoletí od vstupu do Severoatlantické aliance (NATO).

Bidenovi přivezl český premiér zarámovanou fotografii českého prezidenta Václava Havla s Madeleine Albrightovou od Havlova dvorního fotografa Oldřicha Škáchy. Snímek pochází z návštěvy Albrightové v Praze v říjnu 2003.

S americkou stranou budeme řešit bezpečnostní situaci ve světě a podporu Ukrajiny, tvrdí Fiala

Číst článek

Dalším darem pro šéfa Bílého domu je skleněná kropenka v odstínu světle modré barvy od studentky pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Anny Martinkové z ateliéru Ronyho Plesla, která vznikla v každé barvě pouze v jediném exempláři.

„Kropenka má připomínat krásu a důstojnost staveb barokní gotiky i vzdávat hold genialitě Santiniho,“ sdělila mluvčí české vlády Lucie Ješátková.

Fiala v pondělí svou dvoudenní návštěvu v USA odstartoval v sídle Ústřední zpravodajské služby (CIA). S ředitelem CIA Williamem Burnsem mluvil o bezpečnostní spolupráci.

V pondělí má v plánu ještě setkání s krajany, mezi kterými budou například dcera Milady Horákové Jana Kánská. V úterý má v plánu vystoupení v Hudsonově institutu a sérii jednání v Kongresu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme