Australského premiéra znepokojuje věznění Juliana Assange, obává se o jeho duševní zdraví

Australský premiér Anthony Albanese vyjádřil zklamání nad pokračujícím zadržováním zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange a uvedl, že má obavy o jeho duševní zdraví. Podle Albanese je zapotřebí co nejdříve najít diplomatické řešení případu.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange dorazil k soudu osobně

Australan Julian Assange je v Londýně držen ve vězení se zvýšenou ostrahou | Zdroj: Profimedia

„Vím, že je to frustrující, i mě to frustruje. Americká vláda určitě velmi dobře zná postoj australské vlády. Toto zadržování ničemu dobrému neposlouží,“ řekl Albanese v rozhovoru s televizí ABC v Londýně, kde je Australan Assange držen ve vězení se zvýšenou ostrahou.

Zakladatel WikiLeaks bojuje proti svému vydání do USA. Odvolal se k Evropskému soudu pro lidská práva

Číst článek

Assangeovo vydání žádají Spojené státy, kde čelí obvinění mimo jiné ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. Podle USA publikace tajných vojenských a diplomatických dokumentů, například o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku, na serveru WikiLeaks v roce 2010 ohrozila životy lidí.

Podle Albanese Australané nechápou, proč člověk, který tajné dokumenty Assangeovi předal, je na svobodě, zatímco Assange sám zůstává ve vězení. Australský premiér tím poukázal na propuštění Chelsea Manningové.

Analytik americké armádní rozvědky Bradley Manning byl za tento čin odsouzen k 35 rokům vězení; ve vězení podstoupil změnu pohlaví. Exprezident Barack Obama následně Manningové zkrátil trest na pětinu a květnu roku 2017 byla propuštěna.

Assange uspěl. Ve sporu o vydání do USA se může obrátit na Britský nejvyšší soud

Číst článek

V listopadu Albanese podpořil Assange, kterému hrozí až 175 let vězení, i při setkání s americkými představiteli. V pátek ale neřekl, zda tuto otázku nadnese při jednání s prezidentem Joem Bidenem, který má v květnu přijet do Sydney na summit tichomořské aliance Quad.

Assange byl zatčen v prosinci 2010 v Británii na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. V Británii byl ještě v prosinci 2010 propuštěn na kauci, kterou ale porušil, když reálně hrozilo jeho vydání do Švédska.

V červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a získal politický azyl. Na ambasádě byl sice mimo dosah britských a švédských úřadů, ale prakticky také vězněm. Vztah Assange s jeho hostiteli se postupně zhoršil a v dubnu 2019 byl z ekvádorské ambasády vykázán. Britská policie jej okamžitě zatkla za porušení podmínek kauce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme