příspěvek

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Vláda odložila jednání o zvláštních příspěvcích pro horníky. Těžaři na ně nemají, mohl by je platit stát

Stát by mohl za firmy v insolvenci platit zvláštní příspěvky pro horníky. Počítá s tím návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který v pondělí odložila na svém zasedání vláda. Roční náklady odhaduje resort na 20 milionů korun. Příspěvek je 1500 a 1900 korun. Návrh vítají hornické odbory. Některé společnosti v konkurzu totiž příspěvky bývalým zaměstnancům kvůli nedostatku peněz nevyplácejí. Kabinet má řešit také návrh hnutí Úsvit na znárodnění majetku Zdeňka Bakaly, který dříve spoluvlastnil těžební firmu OKD.

|Iveta Vávrová |Technologie

Pacienti s roztroušenou sklerózou testují neurostimulátor, který jim pomáhá chodit

S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…

|Ondřej Látal, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Propuštění zaměstnanci OKD dostanou příplatek až 8000 korun po dobu tří let

Propuštění pracovníci OKD by mohli od státu dostávat až 8000 korun měsíčně po dobu maximálně tří roků, pokud celkem odpracovali alespoň 15 let. O zvláštním vyrovnávacím příspěvku, na který budou mít nárok zaměstnanci černouhelné společnosti, dnes jednomyslně schválila vláda. Potvrdili to premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek, oba z ČSSD. Příspěvek ale nedostanou například zaměstnanci dodavatelských firem OKD.

|Petra Sasínová |Regiony

Náborové příspěvky pro lékaře se v Ostravě neosvědčily, nepřilákaly ani jednoho zájemce

Městskou nemocnici v Ostravě stále trápí nedostatek lékařů. Nepřilákaly je ani příspěvky při nástupu ve výši až 200 tisíc korun. Naopak odcházejí další lékaři. Problém se týká většiny zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji i v celé republice. Podle lékařské komory chybí jen v krajských nemocnicích v regionu 124 lékařů.

Cestovní ruch by mohly podpořit povinné školní výlety nebo sjednocení poplatků

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Cestovní ruch přijde o zhruba deset miliard korun. Podpora této oblasti podnikání z evropských fondů na konci letošního roku končí. Zástupci obcí a podnikatelů hledají jiné cesty, jak cestovní ruch financovat. Prioritou je prosazení zákona o podpoře rozvoje cestovního ruchu. Mimo jiné by chtěli sjednotit výběr poplatků, například za ubytování. Podle podnikatelů by mohly pomoct také povinné školní výlety.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Penzisté zřejmě dostanou příští rok k důchodu jednorázově 1200 korun

Každý penzista příští rok dostane 1200 korun jako jednorázový příspěvek k důchodu. Návrh KSČM podpořila téměř jednohlasně Poslanecká sněmovna. Původně přitom vláda chtěla penzistům přidat o polovinu méně. O jednorázovém příspěvku kabinet rozhodl kvůli nízké valorizaci penzí v příštím roce. Návrh ještě musí projednat Senát a schválit prezident.

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Zájem Čechů o stavební spoření klesá. Důvodem je i nižší státní příspěvek

Stavební spoření už české klienty tolik neláká. Za letošní první pololetí uzavřelo novou smlouvu 267 tisíc lidí a to je zhruba o 93 tisíc míň než za stejné období loňského roku. Důvodem jsou klesající úroky, nižší státní příspěvek a také vysoké poplatky. Naopak zájem o úvěry ze stavebního spoření za poslední rok vzrostl o 12 procent. Češi si půjčili přes 21 miliard korun.