příspěvek

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Vláda odložila jednání o zvláštních příspěvcích pro horníky. Těžaři na ně nemají, mohl by je platit stát

Stát by mohl za firmy v insolvenci platit zvláštní příspěvky pro horníky. Počítá s tím návrh ministerstva průmyslu a obchodu, který v pondělí odložila na svém zasedání vláda. Roční náklady odhaduje resort na 20 milionů korun. Příspěvek je 1500 a 1900 korun. Návrh vítají hornické odbory. Některé společnosti v konkurzu totiž příspěvky bývalým zaměstnancům kvůli nedostatku peněz nevyplácejí. Kabinet má řešit také návrh hnutí Úsvit na znárodnění majetku Zdeňka Bakaly, který dříve spoluvlastnil těžební firmu OKD.

|Iveta Vávrová |Technologie

Pacienti s roztroušenou sklerózou testují neurostimulátor, který jim pomáhá chodit

S roztroušenou sklerózou nebo po mozkové příhodě nemusí člověk hned skončit na invalidním vozíku. V Česku teď desítky pacientů testují speciální přístroj, který jim pomáhá při chůzi. Zařízení připevněné na noze vysílá elektrické impulzy, které stimulují svaly. Ačkoliv není vhodný pro každého, některým lidem s neurologickými problémy může sloužit lépe než kolečkové křeslo. Jenže zařízení na dvě nohy stojí jako malé osobní auto a zdravotní pojišťovny zatím na něj nepřispívají…

Propuštění zaměstnanci OKD dostanou příplatek až 8000 korun po dobu tří let

|Ondřej Látal, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Propuštění pracovníci OKD by mohli od státu dostávat až 8000 korun měsíčně po dobu maximálně tří roků, pokud celkem odpracovali alespoň 15 let. O zvláštním vyrovnávacím příspěvku, na který budou mít nárok zaměstnanci černouhelné společnosti, dnes jednomyslně schválila vláda. Potvrdili to premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek, oba z ČSSD. Příspěvek ale nedostanou například zaměstnanci dodavatelských firem OKD.

|Petra Sasínová |Regiony

Náborové příspěvky pro lékaře se v Ostravě neosvědčily, nepřilákaly ani jednoho zájemce

Městskou nemocnici v Ostravě stále trápí nedostatek lékařů. Nepřilákaly je ani příspěvky při nástupu ve výši až 200 tisíc korun. Naopak odcházejí další lékaři. Problém se týká většiny zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji i v celé republice. Podle lékařské komory chybí jen v krajských nemocnicích v regionu 124 lékařů.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Cestovní ruch by mohly podpořit povinné školní výlety nebo sjednocení poplatků

Cestovní ruch přijde o zhruba deset miliard korun. Podpora této oblasti podnikání z evropských fondů na konci letošního roku končí. Zástupci obcí a podnikatelů hledají jiné cesty, jak cestovní ruch financovat. Prioritou je prosazení zákona o podpoře rozvoje cestovního ruchu. Mimo jiné by chtěli sjednotit výběr poplatků, například za ubytování. Podle podnikatelů by mohly pomoct také povinné školní výlety.

Penzisté zřejmě dostanou příští rok k důchodu jednorázově 1200 korun

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Každý penzista příští rok dostane 1200 korun jako jednorázový příspěvek k důchodu. Návrh KSČM podpořila téměř jednohlasně Poslanecká sněmovna. Původně přitom vláda chtěla penzistům přidat o polovinu méně. O jednorázovém příspěvku kabinet rozhodl kvůli nízké valorizaci penzí v příštím roce. Návrh ještě musí projednat Senát a schválit prezident.

|Zuzana Švejdová |Ekonomika

Zájem Čechů o stavební spoření klesá. Důvodem je i nižší státní příspěvek

Stavební spoření už české klienty tolik neláká. Za letošní první pololetí uzavřelo novou smlouvu 267 tisíc lidí a to je zhruba o 93 tisíc míň než za stejné období loňského roku. Důvodem jsou klesající úroky, nižší státní příspěvek a také vysoké poplatky. Naopak zájem o úvěry ze stavebního spoření za poslední rok vzrostl o 12 procent. Češi si půjčili přes 21 miliard korun.