Zvýšení zájmu o eDoklady by podle ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída mělo přijít v červenci, kdy bude přijímání elektronických průkazů povinné u dalších úřadů.
Vyhotovení takzvaného potravinářského průkazu u praktického lékaře stálo kolem 500 korun a až dosud ho potřeboval každý, kdo pracoval v restauraci, výrobě potravin nebo třeba u stánku se zmrzlinou.
Do hlasovacích místností v místě trvalého pobytu nebudou muset například ti, kteří budou hlasovat z auta kvůli izolaci při covidu-19, anebo ti, kteří si zařídí voličský průkaz.
Čechy stále více láká plavba po řekách. Dokazují to čísla Státní plavební správy. Ta loni vydala přes tři tisíce nových průkazů k řízení malých lodí a člunů. To je o polovinu více než v roce 2015. Za větším zájmem stojí mimo jiné předloňská vyhláška, která právě menším plavidlům povolila vjezd na dříve zakázané vodní plochy.
O voličské průkazy si mohou zájemci, kteří si nechtějí vyzvednout průkaz osobně, zažádat naposledy v pátek. Žádost musí zájemci doručit obecnímu úřadu v místě trvalého pobytu.
Už jen pár dní mají lidé se zdravotním postižením na výměnu průkazu. Malá plastová kartička jim zajištuje třeba místo k sezení v tramvaji, slevu na jízdné nebo cestování MHD pro doprovod zdarma. Pokud výměnu nestihnou do konce roku, čeká je přezkoumání zdravotního stavu u posudkového lékaře. O výměnu dokladu zatím požádalo více než 267 tisíc lidí.
Už jen necelé dva měsíce mají lidé se zdravotním postižením na výměnu průkazu. Díky němu mají nárok třeba na místo v tramvaji, slevu na jízdné nebo jízdenku pro svůj doprovod zdarma. S výměnou by neměli hendikepovaní otálet, pokud ji nestihnout do konce roku, čeká je přezkoumání zdravotního stavu u posudkového lékaře. O výměnu karty by mělo požádat ještě 70 tisíc lidí.
Policisté nemůžou nikoho vyzvat, aby předložil průkaz totožnosti, aniž by k tomu měli jasný a zákonem daný důvod. Vyplývá to z dnešního rozsudku Krajského soudu v Brně, na který se obrátila právnička sdružení Liga lidských práv Zuzana Candigliota.
Podvodníci se zaměřili na pojištěnce Všeobecné zdravotní pojišťovny a vybírají od nich neplatné průkazy. Chodí po domácnostech a snaží se získat osobní data pojištěnců, hlavně rodná čísla. Jde o desítky případů. Pojišťovna upozorňuje, že s tím nemá nic společného.
Desítky tisíc Pražanů, kteří si do konce roku musí vyměnit řidičské průkazy s končící platností, k přepážkám příliš nepospíchají. Přestože je polovina listopadu, odbor dopravně správních činností stále eviduje na 49 tisíc nevyměněných dokladů. Už před měsícem přitom registr řidičů rozšířil otevírací dobu i na víkendy, aby Pražané výměnu do konce roku stihli. Počet přicházejících klientů se ale naopak snížil. Město tak zbytečně utrácí stovky tisíc za nevyužité přesčasy úředníků.
Řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 si musí řidiči do konce letošního roku vyměnit za nové. Ještě jim zbývá relativně dost času, a tak se na úřady zatím moc nehrnou. Zažádat o nový doklad je přitom na většině míst lepší s předstihem, ideálně třeba už v těchto dnech. Vyhnete se tím totiž zbytečnému čekání.
Olomoučtí strážnicí radí seniorům, jak se nenechat okrást a jak zvýšit svou bezpečnost. Proto začali pořádat cyklus besed, na kterých jim ukazují jednoduché bezpečnostní pomůcky, jako je například osobní alarm.
Majitelé budov, kteří se rozhodli svoji nemovitost nebo její část prodat či pronajmout, musí k ní mít od ledna takzvaný průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Z toho se kupující dozví, jak moc je budova náročná třeba při vytápění. Povinnost platí ze zákona od začátku letošního roku, a za nesplnění jsou dokonce pokuty.
Do historicky první přímé volby prezidenta zbývají už jen dva dny. Pokud volič ví, že nebude v průběhu voleb v místě svého trvalého bydliště, má dnes poslední možnost zažádat si o voličský průkaz. Musí to udělat osobně na příslušném úřadě do 16 hodin.
Pokud nebudete v době prezidentských voleb v místě svého bydliště, máte dnes poslední možnost zažádat si písemně nebo v elektronické podobě o voličský průkaz. Pak to bude možné už jen osobně. S voličským průkazem můžete hodit lístek svého favorita do urny kdekoli na území Česka nebo na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.
Malé množství alkoholu za volantem nebo mírné překročení rychlosti budou od léta bez trestných bodů. Pokuty ale zůstanou. Rozhodli tak poslanci, kteří dnes schválili novelu silničního zákona se senátními úpravami. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
V neděli vyprší termín, do kterého se mohou občané České republiky žijící dlouhodobě v zahraničí, zapsat do volebních seznamů. To musejí udělat, pokud chtějí volit v květnových volbách do Poslanecké sněmovny.
Vlastní pas budou od července 2011 potřebovat i novorozenci. Novelu zákona o cestovních dokladech, která toto opatření zavádí by měli dnes projednat poslanci
Žádost o výměnu starého řidičského průkazu za nový bychom mohli poslat poštou. K návrhu ministerstva vnitra se měly do pondělní 18. hodiny vyjádřit obce s pověřenou působností. Některé to vítají. Jiné považují efektivitu za malou. Stejný názor má i resort dopravy, pod který vydávání řidičských průkazů patří. S nějvětší pravděpodobností tak návrh v praxi neuspěje.
Občané starší 70 let si nebudou muset vyměnit občanské průkazy, pokud v nich nemají vymezenou dobu platnosti. Příslušnou novelu zákona podepsal prezident Václav Klaus.
Lidé starší 70 let si zřejmě nebudou muset povinně měnit občanské průkazy. Ve středu o tomto návrhu všech parlamentních stran bude jednat vláda. Návrh počítá s tím, že tito občané by do konce života používali průkazy dosavadní.
Občanské průkazy projdou od ledna mnoha změnami. Tu nejvýznamnější ocení hlavně lidé s přechodným místem pobytu. O novou občanku si budou moci zažádat a následně si ji vyzvednout kdekoli v republice. Nový zákon o občanských průkazech také říká stop kopírování bez vašeho souhlasu.