robotika

|Štěpán Sedláček |Technologie

Kovbojové a pastevečtí psi by se měli začít bát o práci. V budoucnu by ji mohl zastat robot

Měl by zvládnout nahánět dobytek, kontrolovat ohrady nebo třeba převážet náklad na vozíku v náročném a odlehlém terénu. To vše skoro 24 hodin denně bez nároku na honorář. Řeč je o robotovi jménem Swagbot, kterého vyvíjejí na univerzitě v australském Sydney. Už za pár let zřejmě zastane práci honáků krav, pastevců nebo jejich psů.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Ministerstvo zdravotnictví plánuje změny v úhradách robotických operací

Vloni podstoupilo zhruba 1500 pacientů operaci asistovanou robotem. 80 procent z nich byli muži s rakovinou prostaty. Podle lékařů je takový zákrok velmi přesný a tím i šetrný a je vhodný i pro pacienty s jinými potížemi. Pojišťovny ale robotické operace proplácí zatím jen omezenému počtu pacientů. To kritizují někteří lékaři. Ministerstvo zdravotnictví plánuje změny v úhradách robotických operací.

|Martina Klímová |Technologie

Plzeň otevřela nové Centrum robotiky. Dětem nabídne kroužky kybernetiky

Navrhnout, sestavit a následně naprogramovat jednoduchého robota, aby plnil pokyny, se budou učit zájemci v nově otevřeném Centru robotiky v Plzni. Vzniklo v areálu bývalého depa dopravních podniků a má podpořit vztah dětí k technickým oborům. Určené je pro děti od pěti let až po středoškoláky. Pro ně budou připraveny kroužky, kurzy a tábory, kde se seznámí s nejmodernější technikou.

|Pavlína Nečásková |Technologie

Vědci sestrojili mámu-bota. Testuje vlastní potomky, další generace vylepší

Výzkumníci z Cambridge a Curychu vyrobili robota, který umí nejenom vytvářet další malé stroje, ale sám je bez lidské pomoci i zdokonalovat. Nepředstavujte si ale žádnou mateřsky vyhlížející postavu, takzvaný máma-bot je totiž ve skutečnosti jen velké kovové rameno, které lepí dohromady menší plastické kostky s motory uvnitř. Ty se pak samy mohou rozpohybovat. Rameno pomocí kamery zjistí, kam se stroječek dostal, vybere ten nejúspěšnější a podle něj upraví další.