sci-fi

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Jako v jiném vesmíru. Do Prahy se sjeli poníci, stormtroopeři i čarodějové z Bradavic

UVNITŘ FOTO. Vášniví fanoušci sci-fi, fantasy, komiksů nebo třeba počítačových her obsadili na čtyři dny pražskou Modrou školu. Během jednoho z největších českých festivalů popkultury na ně čekaly tematické přednášky, hrací místnosti, turnaje v deskových hrách i kostýmová show, v rámci níž se lidé doslova převtělili do oblíbených postav. „Jsou tu lidi, kterým je 50, 60 nebo 70, ale i lidi, kterým je 15 nebo 20. Objevují se tu i různé sociální skupiny. Společný jim je akorát zájem o fantazii,“ popsal ředitel PragoFFest Václav Pravda. Pravověrných fanoušků ale podle něj ubývá a s tím i počet těch, kteří na festival přichází.

|Ivana Bernáthová |Regiony

Na Lomnicku zažívají agrární sci-fi. V novém kravíně ve Rváčově krmí krávy robot

Je to deset let, kdy farmu ZEOS v Lomnici nad Popelkou postihla katastrofa. Veterinární testy v jejím syřenovském kravíně odhalily krávu nakaženou BSE, zákeřnou nemocí šílených krav. Kdekdo tehdy věštil kravínu konec, protože 900 krav muselo jít na porážku. Zemědělská firma to ale nevzdala a nyní se může pochlubit novým kravínem v nedalekém Rváčově ve stylu agrárního sci-fi.

|Ondřej Bouda |Film

Legendární filmová sága Hvězdné války slaví 35. narozeniny

Dnes je to přesně 35 let, co měl premiéru film Hvězdné války, později získal podtitul Nová naděje. Jde o čtvrtý, nebo počítáte-li od prostředka, vlastně první díl legendární filmové série. Jen těžko si dnes umíme představit, že by se na stříbrném plátně nikdy neobjevil. Studia, která scénář dlouho odmítala, si ještě dnes musí zoufat, o jaký obchod to vlastně přišla.

|Martina Mašková, Jan Piroch |Film

Česká republika hostí evropské setkání milovníků science fiction

V Českém a Polském Těšíně ode dneška probíhá mezinárodní festival Eurocon. Jedná se o tradiční setkání fanoušků science fiction a fantasy, které se každý rok koná v jiné evropské zemi. Poprvé v historii jej pořádají fanouškovské skupiny z více států, kromě České republiky a Polska se letos přidalo také Slovensko. Festival se poprvé konal už v roce 1972 v italském Terstu. V České republice si své prvenství odbyl před osmi lety v Chotěboři.