Senegal

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Vědci z ČZU shánějí peníze na záchranu antilop Derbyho v Senegalu

Dlouhé, téměř rovné rohy, jakoby stočené do vývrtky, široký krk a úzké svislé světlé pruhy na bocích. To jsou rysy největší antilopy na světě, antilopy Derbyho. Ve volné přírodě západní Afriky jí už žije jen několik desítek kusů. Česká zemědělská univerzita vede už 16 let program na záchranu této velké antilopy. V rezervacích Bandia a Fathala v Senegalu se snaží populaci antilop Derbyho zvýšit a docela se jim to daří. Na další pokračování projektu ale musí spolek Derbianus Conservation shánět peníze z různých zdrojů.

|Jaromír Marek, mad |Zprávy ze světa

Do třetího světa se vracejí tradiční plodiny. Lidé tak čelí rostoucím cenám potravin

Proso se vrací do jídelníčku. I u nás lze při troše snahy najít v obchodě zapomenuté suroviny, jako jsou třeba jáhly. Zatímco v Evropě jde spíše o módní trend, který upřednostňuje zdravý životní styl, v zemích třetího světa jde o mnohem víc. Ceny potravin na světových trzích rostou a návrat k domácím a levnějším surovinám je jediný způsob, jak zajistit dostatek potravin.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Prezidentem Senegalu chce být hudební hvězda Youssou N'Dour

Senegalská hudební hvězda Youssou N'Dour se bude v únorových volbách ucházet o prezidentský úřad. Světově známý zpěvák a muzikant, který propojil tradiční senegalskou hudbu s jazzem, hip hopem a salsou, bude v hlasování zřejmě nejvážnějším soupeřem dosavadní hlavy státu. Abdoulaye Wade stojí v čele Senegalu jedenáct let a v poslední době čelí doma sílící kritice za prosazovanou politiku i snahu udržet moc.