Meteorologové vydali pro úterní odpoledne a noc na středu téměř pro celou Českou republiku výstrahu před silným větrem. Ve středu dopoledne se má vítr uklidňovat.
Sítě chrání zejména vzácné alpínské trávníky. Zpravidla se odstraňují až po státních svátcích v září a říjnu, kdy Sněžka v případě vhodného počasí čelí návalu turistů.
Jeden z bohatších českých krajů je relativně kompaktním regionem, z něhož výrazněji vybočuje jen Broumovsko. To patří i v celorepublikovém srovnání mezi ty nejchudší a nejvíce znevýhodněné oblasti.
Nejvíce tropických dní letos meteorologové zatím zaznamenali na jihomoravské stanici ve Strážnici. Maximální denní teplota tam podle nich překročila 30 stupňů ve 47 dnech.
„Když jsme sem dávali sítě poprvé, tak to popudilo spoustu lidí. A začali se ptát, proč sem dáváme takové hnusné sítě,“ říká jeden ze strážců přírody parku Michal Skalka.
V lavinových lokalitách nejvyšších českých hor nadále platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je 90 až 120 centimetrů sněhu.
Výstrahu před silným větrem v sobotu vydala Horská služba Krkonoše pro celou oblast horských hřebenů, pro kterou platí zároveň upozornění na ledovku a náledí.
„Když horská služba zasahuje ve větší vzdálenosti od hlavní přístupné trasy, tak operace vyjde až na 430 eur. Občany České republiky ale neúčtujeme,“ říká šéf krkonošské horské služby Pavel Cingr.
„Muž prodělal těžké polytrauma, je napojený na umělou plicní ventilaci,“ uvedl mluvčí nemocnice. Muž byl v bezvědomí a podchlazený, na plicní ventilaci jej napojila již posádka záchranného vrtulníku.
„I přes veškerá upozornění se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením a v důsledku podcenění terénu dochází k úrazům,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.
„Po Jubilejní cestě šlo šest českých turistů. Jedna turistka sklouzla, v podstatě se jí nic nestalo. Ostatní nebyli schopni se z Jubilejní cesty, ze zledovatělého terénu, dostat. Zavolali si pomoc.“
V Krkonoších platí výstraha před zledovatělým terénem na hřebenech. Na Sněžce zemřeli v pondělí dva lidé. Podle záchranářů šlo o polské turisty, kteří z vrcholu spadli do údolí říčky Lomniczky.
Na osmi místech v Čechách stále platí některý z povodňových stupňů po zvýšení hladin řek a potoků, které začaly stoupat po deštích a výrazném oteplení před Štědrým dnem.
U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno dva stupně nad nulou, mlha, přes metr sněhu a vítr dosahoval v nárazech přes 60 km/h, uvedla horská služba.
Podle Jana Dubka z horské služby lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. „Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá,“ uvedl.
Dopoledne se sníh držel v krajině zhruba od 700 metrů nad mořem, více ho bylo v Krkonoších. Sníh napadl také v Orlických horách. Je pravděpodobné, že v podhůří v následujících dnech roztaje.
Turisté přes letní prázdniny přispívali tak, že kdo si koupil jízdenku na lanovku na vrchol Sněžky, tak z celkové částky mířilo pět korun pro brněnský dětský hospic.
„Strážci KRNAP ve spolupráci s policisty jejich plány překazili,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP. U třech sběračů borůvek strážci zjistili, že se přestupku dopustili opakovaně.
„Vedle české lanovky vede na Sněžku také polská lanovka. Ta česká je limitovaná na zhruba 240 osob za hodinu a polská lanovka regulaci nemá,“ říká tiskový mluvčí Správy Krkonošského národního parku.
Národní park Krkonoše slaví šedesáté výročí od svého vyhlášení. V rozhovoru doporučuje Jakub Kašpar, náměstek ředitele správy KRNAPU, jak se vyhnout davům.
Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš vystoupalo poprvé v současné zimní sezoně na třetí stupeň pětibodové škály. Orkán zastavil provoz kabinové lanovky mezi stanicemi Růžová hora a Sněžka.
Na většině území bude v nejbližších dnech zataženo až oblačno s přeháňkami a deštěm, na horách na severu bude ve čtvrtek sněžit, slunečněji by mohlo být v sobotu.