„Možná to zní vtipně, ale kdo si tyto Vánoce chtěl užít v klidu třeba jen s manželkou a dětmi, má ojedinělou příležitost. A stále se chránit,“ zdůrazňuje hlavní epidemiolog IKEMu Petr Smejkal.
Nyní vojáci pomáhají podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové v 19 domovech pro seniory a 16 nemocnicích. Vláda limit zvýšila, protože povolený počet byl už téměř vyčerpán.
„Potřebujeme, aby ochranné pomůcky – nejen roušky a respirátory, ale i ochranné obleky a brýle – dorazily do sociálních služeb,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Vánoce s minimem dárků, zato v klidu a pohodě budou mít ženy z českolipského Domu rychlé pomoci. Utíkají před domácím násilím nebo hledají cestu ven z těžké finanční situace. I když je dům svátečně vyzdobený, ti, kdo v něm teď žijí, často vzpomínají na Vánoce, které slavili doma.
V Česku se rozjíždí nový projekt, který má pomoci připravit na lepší život děti ze sociálně vyloučených rodin. Ty před sebou totiž často mají kvůli špatnému vzdělání problematickou budoucnost, a to se různé neziskové organizace i ministerstvo školství snaží změnit. S novým nápadem přichází i společnost Člověk v tísni, která ve spolupráci s UnicreditBank rozjíždí projekt Learn, more nebo také přeloženo do češtiny Uč se, more.
Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s Asociací poskytovatelů sociálních služeb zahájily týden sociálních služeb. Prostřednictvím dnů otevřených dveří, výstav či kongresu chtějí lidem o této problematice zprostředkovat maximum informací.
Hejtmani všech krajů včetně pražského primátora osloví dopisy poslance kvůli navýšení rozpočtu na sociální služby. Požadují, aby se na ně v rozpočtu na příští rok vyčlenilo tolik peněz, kolik stály letos. Na dnešním jednání Rady Asociace krajů v Plzni to řekl její předseda Michal Hašek.
V ústavech hrozí podle zdravotnických odborů zhoršení kvality péče o pacienty. Mnozí ředitelé totiž kvůli nedostatku peněz uvažují o tom, že například zruší noční zdravotnický dozor nebo dají některým sestrám výpověď.